sPIKnijmy się

Data: 02.12.2016 r., godz. 09.00    160
Cykl spotkań animatorów kultury powiatu legionowskiego

logotyp cyklu sPIKnijmy się (nazwa wpisana w koło)

sPIKnijmy się to cykl spotkań animatorów kultury powiatu legionowskiego rozpoczęty w grudniu 2016 r. Do tej pory odbyło się 9 spotkań, w tym warsztaty i wizyty studyjne. 

wycinanka - jabłoń z jabłkami (drzewko kontaktów), na których wypisane są dane kontaktowe uczestników warsztatówuczestnicy warsztatów na krzesłach w sali konferencyjnej ratusza w Legionowie

W piątek 2 grudnia 2016 r. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań animatorów kultury powiatu legionowskiego w ramach projektu „sPIKnijmy się”. Warsztaty prowadzone przez edukatorkę, trenerkę w obszarze rozwoju lokalnego i umiejętności społecznych Beatę Pawłowicz nosiły tytuł „W zespole efektywnie i rozwojowo”. Uczestniczyli w nich przedstawiciele: Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie, Muzeum Historycznego w Legionowie, Biblioteki w Nieporęcie, Biblioteki w Wieliszewie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, Fundacji Bizoon, Ośrodka Kultury w Wieliszewie, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Biblioteki w Jabłonnie (filia Chotomów), Fundacji GAP Polska (Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi) oraz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Zdobywaliśmy nową wiedzę i umiejętności z zakresu pracy w zespole, komunikacji interpersonalnej i rozwiązywania konfliktów, a także – a może przede wszystkim – poznawaliśmy się i dobrze się przy tym bawiliśmy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów i liczymy na to, że nasze „drzewko kontaktów” nie uschnie, a wręcz przeciwnie, zakwitnie i wyda nowe owoce. Cdn.

uczestnicy spotkania siedzący w kręgu na krzesłach

Kolejne spotkanie animatorów kultury powiatu legionowskiego, 29 marca 2017 r. w legionowskim ratuszu, upłynęło w miłej, kameralnej atmosferze. Każdy z uczestników opowiedział o swoich ostatnich działaniach i sukcesach animacyjnych, a także o obawach i problemach, jakie napotyka w codziennej pracy. Cieszymy się, że nasze spotkania są okazją do poznania nowych osób oraz nawiązania dalszej, mamy nadzieję, że owocnej współpracy.

zdjęcie grupowe uczestników spotkania w Krubinie pod Bramą do kultury

12 lipca 2017 r. w świetlicy w Krubinie odbyło się kolejne spotkanie animatorów powiatu legionowskiego w ramach projektu sPIKnijmy się. Uczestniczyli w nim przedstawiciele i przedstawicielki Muzeum Historycznego w Legionowie, Fundacji Bizoon, Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie, PIK i oczywiście gospodarzy – Stowarzyszenia Nasz Krubin. Były z nami też dzieci – podopieczni świetlicy. Wakacyjna odsłona odbyła się pod hasłem „Animacja w akcji”. Budowaliśmy wspólnie „Bramę do kultury”, dzieci układały makietę okolicy z klocków, robiliśmy sałatkę owocową, graliśmy w gry integracyjne i uczyliśmy się składać origami, a przede wszystkim cały czas rozmawialiśmy, poznawaliśmy się i dzieliliśmy swoimi doświadczeniami. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom :) Dla nas – i mamy nadzieję, że dla Was też – był to niezwykle owocny dzień. Jeśli jesteście animatorami, działacie w okolicy i macie ochotę dołączyć do naszych spotkań – serdecznie zapraszamy! (piszcie do nas: animacja@pik.legionowski.pl)

warsztaty w namiocie Dyniolandu prowadzone przez Grzegorza Powierżę

11 października 2017 r. po raz czwarty zacieśnialiśmy współpracę i nawiązywaliśmy nowe kontakty w ramach cyklu sPIKnijmy się. Tym razem gościliśmy w wieliszewskim Dyniolandzie. Mimo jesiennej, deszczowej aury atmosfera była wyśmienita. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, świetlicy w Krubinie, SP w Skrzeszewie, GCKiS w Jabłonnie, GOK w Pomiechówku, Fundacji Bizoon oraz oczywiście gospodarz – Łukasz Smyk, i część zespołu PIK w Legionowie. Zwiedziliśmy teren Dyniolandu i skorzystaliśmy z jego atrakcji, zostaliśmy przeszkoleni przez Grzegorza Powierżę z Fundacji Bizoon w temacie zespołu i silnych oraz słabych stron jego członków, zjedliśmy pyszną dyniową zupę i porozmawialiśmy o naszych aktualnych bolączkach i radościach. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a zwłaszcza Grzegorzowi Powierży za inspirujące szkolenie i Łukaszowi Smykowi za gościnę :)

dwie uczestniczki spotkania oglądają wystawę w Muzeum Historycznym w Legionowieuczestnicy spotkania zgromadzeni wokół stołu w Muzeum Historycznym w Legionowie

W ramach cyklu spotkań animatorów kultury powiatu legionowskiego „sPIKnijmy się” 19 grudnia 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w Muzeum Historycznym w Legionowie. Porozmawialiśmy na ważne dla nas aktualnie tematy, zwiedziliśmy wystawy Muzeum, a nawet zeszliśmy do podziemi, żeby zobaczyć zwykle niedostępne dla zwiedzających pomieszczenia, w których pracownicy Muzeum przygotowują późniejsze eksponaty. Serdecznie dziękujemy za gościnę :)

zdjęcie grupowe w Saloniku Seniora

10 kwietnia 2018 r. odbyło się szóste już spotkanie animatorów powiatu legionowskiego z cyklu sPIKnijmy się. Tym razem zawitaliśmy w gościnne progi Saloniku Seniora Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W licznym gronie dyskutowaliśmy o naszych codziennych radościach i bolączkach, chwaliliśmy się sukcesami i dzieliliśmy doświadczeniem. W drugiej części spotkania pod okiem animatora z ramienia Narodowego Centrum Kultury – Grzegorza Demela – rozmawialiśmy o kulturotwórczym potencjale tkwiącym w mieszkańcach naszego powiatu, a także o problemach działalności kulturalnej i społecznej. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzącemu dyskusję Grzegorzowi Demelowi oraz wszystkim uczestnikom kwietniowego sPIKnijmy się – przedstawicielkom i przedstawicielom: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Stowarzyszenia „Nasz Krubin”, Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie, Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych BIZOON, Centrum Integracji Społecznej, Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie oraz Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. Atmosfera była fantastyczna! Podczas spotkania zapowiedzieliśmy też przygotowywany przez PIK nabór inicjatyw lokalnych pod hasłem „KULTURA? ZróbMY to!” (w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+”). Zbierajcie pomysły na własne działania kulturalne: warsztaty, gry, spotkania, pikniki i co tylko Wam przyjdzie do głowy!

graficzna plansza ukazująca wyniki diagnozy potencjału kulturowego powiatu legionowskiegouczestnicy spotkania siedzący na krzesłach w kręgu

We wtorek 10 lipca 2018 r. w legionowskim ratuszu odbyło się kolejne z cyklu „sPIKnijmy się” spotkanie animatorów i osób aktywnie działających w naszym powiecie. Tym razem tematem przewodnim było ogłoszenie wyników naszego pierwszego naboru inicjatyw oddolnych „KULTURA? ZróbMY to!”– przeprowadzonego dzięki udziałowi w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018 Narodowego Centrum Kultury – oraz raport z diagnozy potencjału kulturowego naszych okolic. Przy okazji do naszego grona dołączyły nowe osoby – z czego bardzo się cieszymy. Dziękujemy za to spotkanie i rozmowę. Do zobaczenia po wakacjach!

uczestnicy spotkania na trawników obok siedziby CKiCz w Serocku oglądają rzeźby Janusza Dłużniewskiego

2 października 2018 r. mieliśmy wielką przyjemność gościć w ramach sPIKnijmy się w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Gościem specjalnym był miejscowy rzeźbiarz i poeta, pan Janusz Dłużniewski, który opowiedział nam o swoim życiu i pracy oraz oprowadził po wystawie plenerowej. Wybraliśmy się też na spacer i zwiedziliśmy nowoczesną placówkę o charakterze muzealnym - otwartą w zeszłym roku Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Bardzo dziękujemy naszym Gospodarzom z Serocka oraz wszystkim uczestnikom spotkania (miło było nam poznać nowe osoby!). Zapraszamy na kolejne „sPIKnięcie” już w grudniu!

uczestniczki spotkania Na Prostej, w tle lustro na całą ścianębetonowa ściana we wnętrzu Galerii Na Prostej, na niej wielkie kolorowe kropki

Czwartego grudnia 2018 r. w gościnnych progach klubokawiarni Na Prostej w Jabłonnie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie animatorów kultury powiatu legionowskiego z cyklu sPIKnijmy się. Serdecznie dziękujemy Uczestniczkom spotkania za rozmowę, a Gospodarzom za ciepłe przyjęcie i oprowadzenie nas po wszystkich zakątkach barwnego lokalu Na Prostej :)