Karnawał bajek

Data: 17.02.2020 r., godz. 12.00    175
Tydzień wydarzeń kulturalnych, z których każde nawiązuje do tematyki baśni, legend, mitów i bajek

plakat Karnawału bajek (harmonogram wydarzeń na różowo-fioletowym tle)

 

Nadszedł czas na „Karnawał BAJEK”!

W drugim tygodniu ferii zimowych zapraszamy na szereg bajecznych atrakcji.

„Karnawał bajek” to tydzień wydarzeń kulturalnych, z których każde nawiązuje do tematyki baśni, legend, mitów i bajek. Ma na celu zapoznanie dzieci oraz dorosłych z przesłaniem popularnych baśni, niosących niejednokrotnie wielkie życiowe mądrości, uwrażliwiających, poszerzających horyzonty i rozwijających wyobraźnię.

Fantastyczna, baśniowa forma zaplanowanych wydarzeń jest lekka i atrakcyjna, a jednocześnie pozwala przemycić ważne treści merytoryczne, rozwijać talenty i pobudzać do twórczych działań.

„(…) żadna «literatura dziecięca» (poza nielicznymi wyjątkami) nie może się równać – jeśli chodzi o wzbogacanie wewnętrzne i przynoszone satysfakcje, i to zarówno w przypadku dzieci, jak dorosłych – z wywodzącą się z folkloru baśnią.

(…)

Baśnie pomagają dziecku w odkrywaniu własnej tożsamości i własnego powołania, wskazując zarazem, jakich potrzebuje ono doświadczeń, aby rozwinąć swój charakter. Tego rodzaju oddziaływania nie wykazuje żaden inny gatunek literacki. Baśnie dają do zrozumienia, że pomyślne, pełne satysfakcji życie dostępne jest każdemu, mimo życiowych przeciwności – lecz jedynie wówczas, gdy nie ucieka się przed pełnymi niebezpieczeństw życiowymi zmaganiami, bo tylko one pozwalają odkrywać nasze prawdziwe «ja»”.

Bruno Bettelheim, „Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”, PIW 1985, t. 1, s. 42 i 68.

 

plakat wernisażu i konkursów Na końcu króliczej nory i Bądź jak Krasicki! (z ramami obrazów; z dopiskiem: odwołane)

15.02.2020 r. (sobota), godz. 17.00, Poczytalnia (ul. Kościuszki 8a, Legionowo)

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach: „Bądź jak Krasicki!” i „Na końcu króliczej nory” oraz WERNISAŻ wystawy pokonkursowej
UWAGA! Z przykrością informujemy, że sobotni wernisaż i wręczenie nagród w konkursach "Bądź jak Krasicki!" i "Na końcu króliczej nory" zostają odwołane z powodu małego zainteresowania ww. konkursami. Osoby, które nadesłały prace konkursowe, otrzymają wkrótce informację drogą mailową.

 

Plakat warsztatów plastycznych Tajemniczy ogród (z nożyczkami)

17.02.2020 r. (poniedziałek), godz. 12.00, Poczytalnia (ul. Kościuszki 8a, Legionowo)

WARSZTATY PLASTYCZNE dla dzieci „Tajemniczy ogród”: tworzenie kostiumów na bal karnawałowy i czytanie bajek z użyciem teatrzyku kamishibai

Zapraszamy dzieci na warsztaty plastyczne „Tajemniczy ogród”, podczas których wyczarujemy razem karnawałowe maski i inne elementy strojów na karnawałowy bal. W ogrodzie (a może to dżungla?) mieszka wiele interesujących zwierząt… Chyba że wolicie być truskawką? Albo fiołkiem? Szyszką? Albo postacią z baśni? Wszelkie bajkowe pomysły dozwolone :)

Dodatkowo poczytamy i pooglądamy wspólnie bajki teatrzyku kamishibai, na przykład tę o smoku wawelskim lub o Czerwonym Kapturku.

plakat retro bajek z rzutnika (rzutnik Ania)

19.02.2020 r. (środa), godz. 10.00, Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie (ul. Modlińska 102, Jabłonna)

RETRO BAJKI z kultowego rzutnika „Ania” i WARSZTATY robienia kalejdoskopów dla dzieci

Zapraszamy dzieci na przedpołudnie z retro bajkami z kultowego rzutnika „Ania”, znanymi chyba większości dzisiejszych rodziców ;) Mamy nadzieję, że tak jak my kiedyś, z uwagą i wypiekami na twarzy będziecie śledzić perypetie bajkowych bohaterów, wyświetlane na ścianie.

Dodatkową atrakcją tego spotkania będą warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonacie bajkowe kalejdoskopy!

plakat spektaklu LEM_ONIADA

19.02.2020 r. (środa), godz. 16.00, Sala koncertowa im. Krzysztofa Klenczona (ul. Modlińska 1, Wieliszew)

Fundacja ART_committed prezentuje SPEKTAKL teatralno-taneczny „LEM_ONIADA” dla młodzieży i dorosłych na podstawie twórczości Stanisława Lema, ze szczególnym uwzględnieniem „Bajek robotów”

W ramach „Karnawału bajek” zapraszamy młodzież i dorosłych na niezwykły spektakl teatralno-taneczny pt. „LEM_ONIADA”, na podstawie twórczości Stanisława Lema, przede wszystkim "Bajek robotów".

Twórcy spektaklu, Fundacja ART_committed:

„Jak się czujecie i kim jesteście w kosmosie zależności i relacji? O czym marzycie i jak się czujecie w prototypowym wieku lat kilkunastu? Jak znosicie królewskie rządy rodziców oraz szkolnych dostojników?

Z "Bajek robotów" i innych gwiezdnych opowieści Stanisława Lema, czerpiemy tematy oraz konwencję bajki, która wcale nie chce przypominać bajki!
Przyglądamy się Wam jak przybyszom z innej planety - czy rozpoznacie siebie w Automateuszu i Elektrine? Czy wybrzmi z tego Lem? Czy to ważne i Wasze?

Każde z nas ma swoją wersję – z ciekawości i dla zabawy wprawiamy je w ruch i podziwiamy: jak wielozadaniową maszyną może być ludzkie ciało! Chcecie spróbować?
Roboty robią robotę, a my pytamy: "Co to było?" i "Co Wy na to?".

Czas na LEM_ONIADĘ!"

plakat Opowieści z walizki (z walizką)

20.02.2020 r. (czwartek), godz. 10.00, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku (ul. Pułtuska 35, Serock)

Wielokulturowe „OPOWIEŚCI Z WALIZKI”: spotkanie z bajarką i muzyką na żywo uzupełnione o warsztaty plastyczne dla dzieci

„Zapraszamy do karnawałowego korowodu z wielokulturowymi opowieściami ze świata księżniczek, rycerzy, sprytnych zwierząt, olbrzymów i elfów.

Podczas bajkowiska odwiedzimy krainy Dalekiej Północy, zawędrujemy do gorącej Afryki, usiądziemy pod strzechą polskiej chaty i odwiedzimy egzotyczny daleki Wschód. 

Podczas spotkania smutek zamienimy w radość a nudę w dobrą zabawę. W karnawale wszystko jest możliwe! Opowieściom towarzyszyć będą dźwięki okaryny, cytry węgierskiej, instrumentów perkusyjnych.  

Po bajkowisku zapraszamy na warsztaty tworzenia masek karnawałowych inspirowanych usłyszanymi opowieściami”. 

Opowieści z Walizki – grupa artystyczna, która działa od 2009 r. Z wypełnioną historiami walizką wędrują po Polsce, ale też chętnie przekraczają granice, by poznawać odległe kultury. Tradycyjne baśnie i opowieści to dla nich droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. W ich repertuarze ważne miejsce zajmują tradycyjne baśnie, ale równie często sięgają po literaturę i historie zasłyszane od ludzi spotykanych podczas podróży. Spektakle narracyjne Opowieści z Walizki dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory, uczą uważności i ginącej sztuki słuchania.   

Anna Woźniak – opowiadaczka, animatorka kultury, edukatorka. Od 2015 r. współtworzy grupę Opowieści z Walizki. Związana z Fundacją na Rzecz Kultury WALIZKA oraz Fundacją na Rzecz Rękodzieła i Sztuki STWÓRZ TO. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury. Studiuje podyplomowo Pedagogikę Teatru na UW.  

Krzysztof Guzewicz – muzyk, perkusista i perkusjonista,  pedagog, terapeuta zajęciowy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Producent muzyczny i menadżer.

plakat koncertu Karnawał zwierząt (nuty na pięciolinii)

21.02.2020 r. (piątek), godz. 11.00, Pałac w Jabłonnie (ul. Modlińska 105, Jabłonna)

KONCERT „KARNAWAŁ ZWIERZĄT” dla najmłodszych (0-6 lat) w formie interaktywnego programu edukacyjnego, opartego o słynną suitę Saint-Saënsa, z wykorzystaniem zasad teorii uczenia się muzyki prof. Gordona 

Serdecznie zapraszamy na koncert dla najmłodszych w formie interaktywnego programu edukacyjnego, opartego o słynną suitę „Karnawał zwierząt” autorstwa Charles’a Camille’a Saint-Saënsa, z wykorzystaniem zasad teorii uczenia się muzyki prof. Edwina Eliasa Gordona. Odbędzie się on w pięknej przestrzeni pałacu w Jabłonnie.

„Najmłodszym melomanom przedstawimy dzieło niezwykłe, utwór w zamyśle napisany jako muzyczny żart, o którym kompozytor mówił jako o »fantazji zoologicznej«. W humorystyczny muzyczny sposób przedstawia on zwierzęta, królewski marsz lwa, kury i koguta, po klawiaturze fortepianu pędzą kułany, w zaskakująco wolnej parodii słynnego kankana pojawiają się żółwie, dumnie kroczy słoń, skaczą kangury, złote rybki połyskują w akwarium, w głębi lasu słychać kukułkę, a kolorowe ptaki trzepocą skrzydłami w ptaszarni. »Karnawał zwierząt« to parodie i przeróbki słynnych utworów innych kompozytorów, »Żółwie« to najsłynniejszy kankan Offenbacha zagrany w zwolnionym tempie, w »Skamielinach« odnajdziemy fragment z »Cyrulika Sewilskiego« Gioacchino Rossiniego, w »Słoniu« wysłuchać można dzieło Hectora Berlioza. Pomiędzy kolejnymi częściami utworu dzieci i rodzice aktywnie uczestniczą w przygotowanych zgodnie z teorią gordonowską zabawach umuzykalniających, wspólnie tańcząc, śpiewając proste melodie, bawiąc się specjalnie przygotowanymi rekwizytami. Zabawy moderują instruktorzy wyspecjalizowani w teorii uczenia się muzyki prof. Gordona”.

Przy fortepianie: Hanna Lizinkiewicz, Kamil Turczyn
Zabawy gordonowskie poprowadzą Magdalena Kunce i Ewa Wałecka

Partner wydarzenia:  

„Fundacja MUNIANIA powstała w listopadzie 2017 r.

Zajmuje się działalnością na rzecz rozwoju i promocji kultury. Upowszechnia dostęp do edukacji w zakresie kultury i sztuki, w szczególności muzyki. Wspiera i niesie pomoc w rozwoju osobistym, intelektualnym, kulturalnym i zawodowym dzieci, młodzieży i osób dorosłych.  

Fundacja Muniania specjalizuje się w edukacji muzycznej najmłodszych. W ramach swojej działalności od 2014 roku prowadzi zajęcia umuzykalniające MUNIANIA (Muzyczna Niania) w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w Pałacu Szustra na warszawskim Mokotowie, a od tego roku także na warszawskim Żoliborzu, w Czytelni Pod Sowami. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci 0-3, a prowadzone są według Teorii Uczenia się Muzyki Gordona, która uczy dzieci „myśleć“ muzycznie...”

plakat balu Na wyspach Bergamutach (z maską karnawałową)

21.02.2020 r. (piątek), godz. 17.00, Poczytalnia (ul. Kościuszki 8a, Legionowo)

BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI „NA WYSPACH BERGAMUTACH” w baśniowej konwencji 

Na zakończenie „Karnawału bajek” zapraszamy dzieci na bal karnawałowy „Na wyspach Bergamutach”!

"Na wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach,
Widziano także osła,
Którego mrówka niosła (...)".

(Jan Brzechwa, „Na wyspach Bergamutach”)

Będzie to bal kostiumowy w baśniowej konwencji, dlatego też wszelkie przebrania i bajkowo-baśniowe elementy ubioru mile widziane. A co na balu? Przede wszystkim tańce! I zabawy! Znacie Pana Kleksa? Może widzieliście „Krainę lodu” i „Króla lwa”? Poruszamy się trochę w rytm przebojów – jak to w karnawale!

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Pałac w Jabłonnie 


Partnerzy: Fundacja ART_committed, Opowieści z Walizki, Fundacja MUNIANIA