Panie Dulskie

  • Napisane przez 
Film „Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona, twórcy takich ekranizacji jak „Śluby Panieńskie” i „Przedwiośnie”, jest adaptacją słynnej komedii Gabrieli Zapolskiej i przedstawia losy rodziny Dulskich w perspektywie trzech pokoleń. Narratorka wprowadzająca w przedstawiane wydarzenia to Melania, grana przez Maję Ostaszewską, wnuczka pani Dulskiej. Konfrontując się z własną przeszłością zabiera widza w podróż po dziejach swojej familii – od początków XX w. aż po czasy współczesne.

Dzieło Filipa Bajona stanowi dobrze wyważone połączenie komedii z dramatem. Trudne sprawy i sytuacje mające miejsce w obrębie rodziny Dulskich - zgodnie z zasadą pani domu pozostające szczelnie ukryte - przedstawione zostały w sposób przystępny dla widza.

Ważną rolę w filmie odgrywa aspekt psychologiczny: barwne przedstawienie charakterów postaci i przebieg ich kształtowania oraz ujęcie wzorców rodzinnych, które głęboko zakorzenione w psychice człowieka oddziałują nań podświadomie. Co ciekawe nakreślono sytuację, gdzie ten wpływ pochodzi od przodków, których człowiek prawie w ogóle nie zna.

Znacznym urozmaiceniem jest także wątek kryminalny prowadzący oglądającego przez ukrywaną tajemnicę rodziny w sposób niekiedy straszny, innym razem pełen intrygi.

Na koniec warto podkreślić świetną rolę Krystyny Jandy, która zagrała panią Dulską oraz Katarzyny Figury – filmowej córki pani domu.

„Panie Dulskie” jest godną polecenia sagą rodzinną, z jednej strony charakteryzującą się walorami rozrywkowymi, z drugiej, skłaniającą do refleksji.
 
Bartek Smoleński
  • MSRP: price
  • Genre: Action