Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 31 maj 2020

Z książką na start


Szanowni Państwo,
 
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie działająca w ramach Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, bierze udział w akcji „Z książką na start”, organizowanej przez Fundację Metropolia Dzieci, a realizowanej przez biblioteki publiczne (lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie internetowej www.zksiazkanastart.pl).
Projekt „Z książką na start” jest skierowany do dzieci w wieku od 0 do 6 lat i ma na celu promocję czytelnictwa oraz zapraszanie rodziców do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem w doborowym towarzystwie książki. Serdecznie zachęcamy całe rodziny do odwiedzenia naszej Biblioteki w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15, biorącej udział w projekcie, by przyłączyć się do akcji „Z książką na start”. 
Podczas pierwszej wizyty w Bibliotece, Mały Czytelnik otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny, w którym przemiłe Panie Bibliotekarki każdorazową wizytę, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, potwierdzą pieczątką. Po uzbieraniu 10 pieczątek na Małego Czytelnika czeka nagroda w postaci imiennego dyplomu, potwierdzającego jego czytelnicze zainteresowania. Dodatkowo na powitanie każdy Mały Czytelnik zostanie obdarowany na dobry start książką.
Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału projekcie „Z książką na start”. Biblioteki to naprawdę wspaniałe miejsca, gdzie można spędzić czas wspólnie z dzieckiem. Jednak przede wszystkim zachęcamy do wspólnego, głośnego czytania książek. 

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: 
· Zaspokaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi, stymulacji. 
· Buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. 
· Wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia poczucie własnej wartości. 
· Uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu. 
· Uczy samodzielnego myślenia: logicznego, przyczynowo-skutkowego, krytycznego. 
· Rozwija poczucie humoru. 
· Zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych. 
· Kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej akcji zapraszamy na www.zksiazkastart.pl oraz do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15.
Czekamy na najmłodszych czytelników z rodzicami w godzinach otwarcia biblioteki: 
poniedziałek: 12-19
wtorek: 8-16
środa: 11-19
czwartek: 8-16
piątek: 11-19
 
Akcja została objęta patronatem honorowym: Instytutu Książki, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Metropolia Dzieci, Województwa Pomorskiego, Polskiej Spółki Gazownictwa, Fundacji KGHM, Fundacji Powszechnego Czytania i Fundacji PZU.
 
MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE
 

KONKURS na bajkę terapeutyczną
Nawet my, jako dorośli, nie do końca rozumiemy, co się dzieje w związku z zagrożeniem zainfekowania koronawirusem. Czujemy niepokój. Jest to sytuacja wyjątkowa i dotąd nieznana. Nie wiemy, jak się zachowywać, nie jesteśmy na to przygotowani. Tym bardziej nie wiemy, jak rozmawiać z dziećmi o ryzyku choroby, jak wytłumaczyć im pojęcia „pandemia”, „epidemia” i „kwarantanna”. Jak przekonać milusińskich, że należy zostać w domu. Jak spowodować, żeby doświadczanie obawy przez opiekuna nie było dla dziecka zbyt trudne emocjonalnie. Jak nauczyć dzieci przestrzegania zasad zmniejszających ryzyko zakażenia.

 

Spróbujmy pomóc dzieciakom zrozumieć obecną sytuację i zaadaptować się do niełatwych realiów. Pomóżmy im poradzić sobie z lękiem. Najlepszym panaceum będzie BAJKA TERAPEUTYCZNA.

 

Ogłaszamy KONKURS na bajkę terapeutyczną, która w sposób zrozumiały dla dziecka wyjaśni, co się dzieje, a jednocześnie nauczy odpowiedzialnego zachowania. Wesprze najmłodszych emocjonalnie, pozwoli im oswoić się z nową rzeczywistością i okiełznać lęk. Dla autora bajki jest to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Zachęcamy twórców profesjonalnych i amatorów do zmierzenia się z tym trudnym tematem. Swoje propozycje prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Postaramy się skonsultować przesłane utwory ze specjalistami. Najlepsze propozycje nagrodzimy i opublikujemy ‒ do wykorzystania podczas siedzenia z dziećmi w domu.

 

Mimo że życie na całym śmiecie przeniosło się w dużym stopniu do Internetu, nie zapominamy o ochronie danych osobowych. Autorów bajek prosimy o zapoznanie się klauzulą informacyjną: http://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html. Zgłaszając bajkę, pozwalacie nam przetwarzać swoje dane, a także wyrażacie zgodę na publikację nadesłanego utworu.

 

Mamy nadzieję, że nasz pomysł bajkoterapii przypadł wam do gustu. Jeśli tak, prosimy, udostępniajcie informację o konkursie.

 

Zostańcie w domu, wtedy nasze bajki będą miały szczęśliwe zakończenie.

 

#zostanwdomu 

Subskrybuj to źródło RSS