Archiwum

Edytor

Edytor

Klub Podróżnika "W 80 dni dookoła..." - Trekking w Himalajach

Drodzy Podróżnicy!

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika "W 80 dni dookoła...".

Tym razem przeprowadzimy relację na żywo, którą będziemy transmitować w internecie (na naszym profilu Facebook oraz na kanale Youtube).

Gośćmi spotkania będą znani nam już dobrze podróżnicy Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie.

14 lipca (wtorek) - godzina 19:00. Relacja na żywo!
 
LATO PEŁNE PRZYGÓD - TREKKING W HIMALAJACH

Himalaje kojarzą się najczęściej z ośnieżonymi wysokimi szczytami, które zdobywają tylko doświadczeni wspinacze. Ale niżej - w dolinach oddzielonych od siebie górskimi grzbietami w wioskach i osadach pasterskich żyją mieszkańcy Himalajów. Wiele z tych dolin łączą od stuleci szlaki karawanowe biegnące przez wysokie przełęcze. Dzisiaj wiele z nich stało się trasami trekkingowymi, które przemierzają turyści.
Od 25 lat wędruję po Himalajach jako przewodnik trekkingowy. Na urlop też wybieram Himalaje, wtedy często wędruję z mężem, czasem solo - raczej z lokalnymi przewodnikami niż samotnie. Najbardziej cenię sobie spotkania i rozmowy z ludźmi spotkanymi na szlaku: mieszkańcami, pielgrzymami, turystami. Lubię biwaki w namiotach, przekraczanie potoków, pokonywanie trudności. Wiele razy spędzałam dwa lub trzy letnie miesiące w indyjskiej części Himalajów. O jednym z takich górskich sezonów - obfitującym w przygody lecie 2015 opowiem podczas naszego spotkania.

Katarzyna Mazurkiewicz
Przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych, lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów.
Wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotuje wyprawy do Indii i w Himalaje, prezentuje pokazy slajdów oraz organizuje festiwal TERRA. Zbierając materiały do pokazów slajdów i przygotowując nowe trasy trekkingowe odbyła wiele wyjazdów w różne rejony Himalajów. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Lubi wracać w te same miejsca a szczególnie chętnie wraca w indyjskie Himalaje, które zafascynowały ją swoją różnorodnością krajobrazową i kulturową. Jest współautorką przewodnika trekkingowego "Himalaje indyjskie" oraz albumu "Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów".

Letnie Archi-plenery malarskie
Zapraszamy dorosłych na letnie plenery malarskie z Katarzyną Gawlik.

Co sobotę przez całe wakacje (lipiec i sierpień) w godzinach 10.00-14.00 w podanej wcześniej lokalizacji odbywać się będzie plener artystyczny, podczas którego nad uczestnikami czuwać będzie i twórczo inspirować absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarka Katarzyna Gawlik.

Plenery – co tydzień w innym miejscu – będą dotyczyły kolejnych zabytków powiatu legionowskiego oraz otaczającego je krajobrazu.

Wybrane prace zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Na warsztaty malarskie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat, bez względu na artystyczne doświadczenie.

Plenery są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy (imię, nazwisko i telefon kontaktowy przesłane na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS na stronie: www.pik.legionowski.pl.

Technika tworzenia jest dowolna. Przybory malarskie – papier, farby, pędzle, woda, naczynia itd. itp. każdy uczestnik/uczestniczka spotkania organizuje we własnym zakresie.

W razie niesprzyjającej aury w danym dniu plener zostaje odwołany.

 

O prowadzącej:

Katarzyna Gawlik absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w pracowni malarskiej prof. Urszuli Mroczek. Z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz, w pracowni projektowej doc. Henryki Gałązki i malarskiej prof. Grzegorza Pabla. Podczas poszukiwań swojej artystycznej drogi malowała, tworzyła collage oraz instalacje. Zawodowo zajęła się projektowaniem wnętrz. W ostatnim czasie wraca do swojej pierwszej miłości malarstwa.

 

 

 

Wędrujące czytanie onlinePowiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie zaprasza dzieci do udziału w wakacyjnej akcji „Wędrujące czytanie”, w tym roku w wersji on-line.
 

Co tydzień przez całe wakacje fragmenty swoich książek będzie czytała Agnieszka Tyszka, autorka cyklu książek „Zosia z ulicy Kociej”. 

W każdy piątek na profilu facebookowym Biblioteki będzie publikowany film, nagrany przez Autorkę specjalnie na tę okazję. W filmie padną pytania konkursowe dotyczące przygód Zosi. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Nasza Księgarnia. 

Partnerzy naszej akcji: 

Powiat Legionowski, Poczytalnia Legionowo, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Biblioteka Publiczna Gminy Nieporęt 

Do zobaczenia w każdy piątek wakacji!

  

Informacje ze strony Wydawnictwa: 

Agnieszka Tyszka – urodzona w 1968 r. w Toruniu, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Róże w garażu". Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.: "Świat się roi od Marianów", "Bajkowe lulanki", "Bajkowy rok", "O czym marzy czarownica", "Koronkowe historie", "Zosia z ulicy Kociej". Jej utwory dla młodzieży to m. in.: "M jak dżeM", "Kawa dla kota", "Miłość bez konserwantów", "Wyciskacz do łez", "Kredens pod Grunwaldem", "Siostry Pancerne i pies".

 

 

Wakacyjny sztambuch kultur@lnyZapraszamy do udziału w akcji "Wakacyjny sztambuch kultur@lny" 2020 ?


✏️ Dołączcie do grupy Wakacyjny sztambuch kultur@lny na Facebooku, gdzie będziecie mogli zamieszczać wpisy w naszym pamiętniku*: teksty, zdjęcia i filmiki. Wpisy mają relacjonować Wasze doświadczanie KULTURY – miejsc, wydarzeń, obiektów i kulturalnych aktywności, które napotkacie na swoim wakacyjnym szlaku.

? Jeśli zwiedzicie interesującą okolicę, poznacie ciekawy zabytek, spotkacie oryginalnego twórcę, wysłuchacie pasjonującego wykładu bądź opowieści, zachwycicie się dziełem sztuki, piękną budowlą, weźmiecie udział w inspirujących warsztatach, spektaklu, koncercie itd. itp. – napiszcie nam o tym, zarekomendujcie, dorzućcie zdjęcie bądź film ?

? Dzięki tym wpisom wspólnie odkryjemy letnie oblicza kultury, jakich sami być może wcale byśmy nie poznali. Może nawet zainspirujemy się nawzajem do odwiedzenia jakiegoś miejsca bądź do udziału w wartościowym wydarzeniu?

Z niecierpliwością czekamy na relacje z Waszego wakacyjnego życia kulturalnego! ?

*Prawa autorskie do wszelkich treści zamieszczanych w grupie (tekstów, zdjęć, filmów) należą do ich twórców.

*Każdy wpis będzie musiał zostać zatwierdzony przez administratora grupy.

Subskrybuj to źródło RSS