Konkursy

KONKURS: O czym szumią jodły w operze HALKA Stanisława Moniuszki


Z okazji Roku Moniuszki ogłaszamy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „O czym szumią jodły w operze »Halka« Stanisława Moniuszki”.

W jaki sposób osoba słynnego kompozytora wiąże się z Serockiem? Otóż Włodzimierz Wolski, autor libretta do opery „Halka”, skomponowanej przez Moniuszkę, był związany z Serockiem. Zmarły w roku 1882 poeta, członek warszawskiej cyganerii artystycznej, był autorem liryków i poezji patriotycznych, a także poematów ukazujących krzywdę chłopską. Prawda jest taka, że to jego poemat „Halka” zainspirował Moniuszkę do napisania opery i stał się podwaliną libretta.

„Halka” w IV akcie zawiera utwór „Szumią jodły na gór szczycie”. Posłuchajcie słynnej arii i zilustrujcie ją. Dajcie się ponieść wyobraźni!

UWAGA!

5 maja obchodziliśmy dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Rok 2019 jest Jego rokiem. Bardzo nam zależy, aby młodzież poznała dorobek tego wielkiego kompozytora. Dobrą formą próby zrozumienia twórczości ojca polskiej opery narodowej jest własna interpretacja plastyczna dzieła Moniuszki. 

Do 6 maja można było zgłaszać prace do konkursu, jednak wielka majówka, która przedłużyła Waszą kwietniową nieobecność w szkołach, nie sprzyjała twórczemu działaniu. Stąd liczymy na Wasze prace jeszcze do 31 maja, mając nadzieję, że poczujecie przypływ twórczej weny po długim odpoczynku.

Chwyćcie pędzle (bądź inne przybory plastyczne) w dłoń i odpowiedzcie na pytanie: O czym szumią jodły w operze "Halka" Stanisława Moniuszki?