Informacja RODO

Edytor

Edytor

Lemowskie konstelacje/instalacje - nabór na warsztaty
Cenisz sobie niełatwo poddające się szufladkowaniu utwory Lema? Jesteś fanką „Dzienników gwiazdowych”, fanem „Cyberiady”? Lubisz futurystyczne rozważania i snucie utopijnych/dystopijnych wizji przyszłości? Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? A może dopiero chcesz ich poznać? Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment?

Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!

Na grupę ochotników czeka siedem „kosmicznych” warsztatów:

08.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”, prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.

15.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”, prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd", uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.

22.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.

23.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).

29.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”, prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.

19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11.00-17.00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2x6 h), prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.

25.06.2021 r., godz. 11.00-19.00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”, prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.

Zwieńczeniem warsztatów będzie futurystyczne widowisko – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje”, zaprezentowane w lipcową noc w kosmicznej scenerii serockiej plaży!

Jeśli czujesz, że to może być coś dla Ciebie – zgłoś się! Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 przyślij podpisaną kartę zgłoszeniową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).

W warsztatach mogą uczestniczyć uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych, mieszkający na terenie powiatu legionowskiego.

W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie ZOOM, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.

Organizator: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

Partnerzy: Powiat Legionowski, Miasto i Gmina Serock, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  

KARTA zgłoszenia do udziału w projekcie "Lemowskie konstelacje/instalacje": KLIK

AUTYZM - zaprojektuj nakładkę!
Z racji tego, że kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, proponujemy Wam - młodym uczącym się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - odnoszącą się do tego tematu szybką akcję z nagrodami ;) 
 
Zaprojektujcie nakładkę na zdjęcie profilowe na portalach społecznościowych, która wyrazi Waszą solidarność z kolegami i koleżankami w spektrum autyzmu.
 
Możecie przy tym użyć np. takich słów, jak tolerancja, świadomość, empatia, zrozumienie itd. Bo każdy z nas jest inny, ale każdy potrzebuje zrozumienia i akceptacji, prawda?
 
Czym jest AUTYZM? --> https://youtu.be/QLv-dvLCgAg
 
Nagrodami za najlepsze projekty nakładek profilowych są bony upominkowe o wysokości 300 zł (1. miejsce), 200 zł (2. miejsce) i 100 zł (3. miejsce).
 
Zwycięskie prace udostępnimy na Facebooku, tak żeby każdy mógł ich użyć :)
 
Na Wasze propozycje [w formie plików .psd lub skanów bądź dobrej jakości zdjęć prac wykonanych analogowo ;)] czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 18 kwietnia br. (niedziela) do końca dnia. W mailu* ze zgłoszeniem napiszcie, jak się nazywacie, ile macie lat i do jakiej szkoły chodzicie, podajcie też nr tel. do rodzica/opiekuna. Czas start!
 
*Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html.
 
Organizatorzy akcji: Fundacja Promień Słońca i Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie
 
X Dni Osób Niepełnosprawnych 2021 Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego
 
#przyjaźniedlaautyzmu

KINO OTWARTE na sztukę "Młyn i krzyż"
Naszą czwartą propozycją w cyklu KINO OTWARTE na sztukę jest „Młyn i krzyż” w reżyserii Lecha Majewskiego.

Akcja filmu obejmuje jeden dzień z życia Pietera Bruegla Starszego (w tej roli Rutger Hauer), niderlandzkiego malarza i rysownika, słynącego przede wszystkim ze swych pejzaży i scenek rodzajowych. Tego dnia, roku Pańskiego 1563, artysta obserwuje swoje otoczenie i zbiera szkice do planowanego obrazu pt. „Droga krzyżowa”.

 „Młyn i krzyż” jest swego rodzaju artystycznym eksperymentem. Dzięki zastosowaniu techniki komputerowej twórcy filmu zabierają widzów do wnętrza obrazu flamandzkiego mistrza, byśmy razem z nim mogli przejść proces tworzenia.

„Lech Majewski na swój sposób od lat stara się w swoich filmach wyrażać niewyrażalne: poezji, refleksji filozoficznej, hermetycznej duchowości, tęsknotom metafizycznym - nadać wizualny kształt. Pozostaje też jednym z nielicznych współczesnych artystów, którzy swoją twórczością mają odwagę bronić kategorii piękna”. (Magdalena Lebecka, „Kino” nr 3/2011)

Gościem rozmowy po filmie będzie sam Lech Majewski – reżyser i scenarzysta (w tym także teatralny i operowy), poeta, prozaik i malarz.

ZAPRASZAMY! 23 kwietnia 2021 r., godz. 19.00 – „Młyn i krzyż”, SEANS online; godz. 21.00 – ROZMOWA Magdaleny Felis z Lechem Majewskim, na żywo na profilu FB: facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury. 

Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu prosimy o przesłanie maila o treści: "MŁYN" na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22.04.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).

 

KINO OTWARTE online "Oto my"Serdecznie zapraszamy na kwietniowy pokaz specjalny w KINIE OTWARTYM online z okazji Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

"Oto my" to film drogi o ojcu, Aharonie, i jego dorastającym synu - autystycznym Urim. Opowieść o dojrzewaniu, w tym także dojrzewaniu do zmiany.

"Chwytający za serce, pogodny, czuły i zaskakujący film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana, który znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020. Znakomite kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć. Szczególne brawa należą się odtwórcy roli autystycznego syna Noamowi Imberowi, który porywa niczym Dustin Hoffman w „Rain Manie”". (materiały prasowe)

"Oto my", seans online w ramach X Dni Osób Niepełnosprawnych 2021 Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, 16 kwietnia 2021 r., godz. 20.00 (pokaz bezpłatny, obowiązują zapisy)

Wprowadzenie do wspólnego seansu online przedstawi dziennikarka filmowa Magdalena Felis.

Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu prosimy o przesłanie maila o treści: "MY" na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15.04.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona. UWAGA: adresy mailowe zapisanych na seans widzów zostaną przekazane operatorowi pokazu - platformie E-Kino Pod Baranami. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html oraz z Zasadami prywatności platformy E-Kino Pod Baranami: https://www.e-kinopodbaranami.pl/page/privacy/).

Subskrybuj to źródło RSS