Kino otwarte

Edytor

Edytor

Wystawa malarstwa Katarzyny Środowskiej


Geometryczne, minimalistyczne, stonowane i melancholijne ‒ takie są obrazy Katarzyny Środowskiej, absolwentki Politechniki Warszawskiej oraz Studiów Podyplomowych ASP w Łodzi ‒ prezentowane na wystawie w Galerii Sztuki na Prostej.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż 23 maja o 19.00 w Galerii Sztuki na Prostej.

 

 

„Katarzyna Środowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz Studiów Podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Malarstwo i Rysunek. Z malarstwem związana jest od ponad 25 lat. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań w swojej twórczości. Prezentowane na wystawie prace to jedno z nich. Ponieważ architektura w połączeniu z geometrią abstrakcyjną jest dla niej bogatym źródłem inspiracji, dlatego też w jej twórczości narodził się pomysł stworzenia cyklu prac w oparciu o powyższe. Oczywiście forma oraz kolor zostały przez malarkę uproszczone, po to, by dać własną indywidualną ekspresję tego, co chce w danym obrazie przekazać widzowi. Patrzy na architekturę innymi oczami i interpretuje ją twórczo na swój, bardzo charakterystyczny, harmonijny, minimalistyczny, prosty i wyjątkowy sposób. Świat obrazów malarki, to świat melancholijnych, wyciszonych przestrzeni. Dzięki oszczędnej formie i stonowanym barwom, artystka wciąga widza w wędrówkę po przestrzeniach jakby zastygłych, oczekujących czyjegoś przyjścia.

www.srodowska.pl

www.facebook.com/srodowskaart

www.instagram.com/katarzyna.srodowska_art/

Kurator wystawy Robert Żbikowski, maj 2019Wystawa "Trzy spojrzenia"


Zapraszamy na kolejną wystawę w naszej bibliotecznej „galerii”, zorganizowaną we współpracy z Galerią Sztuki na Prostej. Tym razem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie oraz w Galerii Sztuki na Prostej można podziwiać prace grupy twórczej „Trzy spojrzenia” pokazujące kobiece spojrzenie artystyczne. Autorki prac przedstawiają rezultaty eksperymentów i poszukiwań, a także starań, aby odwzorować świat w sposób odrębny i indywidualny.

Kobiety do niedawna były rzadko obecne w sztuce. Historia sztuki odnotowuje pojedyncze artystki na przestrzeni czasów. Jednak wkład kobiet w sztukę był przeogromny. Bardzo często były natchnieniem malarzy. O roli kobiet w historii sztuki można dowiedzieć się z pozycji książkowych towarzyszących wystawie.

„Grupę twórczą „Trzy spojrzenia” stworzyły Małgorzata Jaworska, Urszula Poncyliusz i Anna Stachera. Artystki poznały się podczas Studiów Podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Łączy je wspólnota postaw, potrzeba ekspresji siebie ale też przyjaźń i chęć wzajemnego wspierania. Każda z nich jest indywidualnością, inaczej postrzega rzeczywistość i wyraźnie akcentuje swoją odrębność I to jest podstawowy atut tej grupy. Sztuka ma bowiem wiele odcieni. 
 

Artystki, czerpiąc inspiracje z otaczającego ich świata i własnych przeżyć, wypowiadają się w rozmaitych technikach malarskich i graficznych. Na wystawie możemy zobaczyć zarówno pełne koloru pejzaże, jak również obrazy prawie monochromatyczne, grafiki, monotypie, kolaże i formy eksperymentalne. 

Wystawa czynna do 22 maja 2019 roku”.

 

Subskrybuj to źródło RSS