Podsumowanie 2022 w PIK

Data: 02.01.2023 r., godz. 15.46    158
Działania zrealizowane przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie w 2022 roku

okładka albumu podsumowującego rok 2022 w PIK, z rybami

Rok 2022, niełatwy, nie spowodował na szczęście, że wyhamowaliśmy z naszymi działaniami. Działo się sporo :) W dużej mierze rok ten upłynął nam pod znakiem ryby ;) A konkretnie projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek”, realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński. Oto podsumowanie roku 2022 w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie.

Jeszcze na początku roku przygotowywaliśmy internetowe zagadki RETRO-DETEKTYWA i filmowe rebusy artystyczne. Podczas ferii zimowych wędrowaliśmy po powiecie legionowskim z „Opowieściami o człowieku, który szukał skarbu”. Ogłosiliśmy Koncert życzeń dla Babci i Dziadka oraz „Selfie z makietą Prawieku” na urodziny Olgi Tokarczuk, a także ogólnopolski konkurs literacki „Mój czas... ”, inspirowany twórczością polskiej noblistki. Po napaści Rosji na Ukrainę zainaugurowaliśmy akcję "Niezapominajka dla Ukrainy". Wiosną natomiast odbyło się integracyjne Planszowisko.

W ramach działalności Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie odbyło się m.in. spotkanie online na żywo z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, akcja Książka w (o)biegu (maj i grudzień), Noc Bibliotek i opowieści dla najmłodszych w wykonaniu opowiadacza z harfą – Jerzego Szufy :) Biblioteka kontynuuje też udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie otrzymała wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2022 przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, hurra! :)

Rok 2022 był Rokiem Marii Konopnickiej. Z tej okazji ogłosiliśmy dwa konkursy: konkurs plastyczny „Konopnicka – dzieci dzieciom”, który zaowocował pięknie ilustrowaną publikacją (LINK), oraz konkurs na etiudę teatralną „Ko-mar z wizytą w Zegrzynku”, po którego rozstrzygnięciu nastąpiły realizacje dwóch zwycięskich etiud: „Zegrzyńskie spotkania” (scenariusz: Irena Berdys) i „Milczącego artysty romans ze światem” (scenariusz: Sylwia Ciszyńska) – oba spektakle odbyły się w ramach Festiwalu Szaniawskiego Legionowo, którego organizatorem jest MOK Legionowo.

W kwietniu wyrażaliśmy solidarność z osobami w spektrum autyzmu poprzez konkurs na nakładkę na zdjęcie profilowe na portalach społecznościowych (w ramach XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego), zachęcaliśmy też do akcji „Świeć na niebiesko”. Było nam bardzo miło, kiedy otrzymaliśmy w tym roku podczas gali w legionowskim ratuszu Dyplom uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za działania na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami w ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.

W 2022 w ramach Klubu Podróżnika „W 80 dni dookoła...”Anna i Marcina Szymczakowie zabrali nas w Góry Skaliste, do USA i Kanady, a Robert Gondek pokazał chętnym zgromadzonym w Muzeum Historycznym w Legionowie Ekwador i Galapagos.

Cykl KINO OTWARTE w zeszłym roku to 10 seansów: „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w CKiCz w Serocku i spotkanie z perkusistą jazzowym Kazimierzem Jonkiszem; walentynkowy pokaz online „I tak cię kocham”; „Sonata” (pokaz specjalny z okazji Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu) i spotkanie z psycholog Sylwią Dylewską; „Piosenki o miłości” i spotkanie z aktorką Małgorzatą Bogdańską oraz kompozytorem muzyki do filmu Kamilem „Holdenem” Kryszakiem; „Fucking Bornholm” i rozmowa z reżyserką Anną Kazejak; „Po miłość / Pour l'amour” i spotkanie z aktorką Patrycją Ziniewicz; „Za duży na bajki” i spotkanie z aktorką Karoliną Gruszką; „Johnny” x2 i spotkania z Piotrem Trojanem i Marią Pakulnis; „Chrzciny” i spotkanie z aktorką Agatą Bykowską.

W ramach dużego, realizowanego przez PIK w 2022 roku projektu „Co powie ryba? ‒ w dorzeczu trzech rzek”, odbyło się: 17 AQUA-plenerów malarskich oraz wystawa poplenerowa w Galerii Sztuki Ratusz, konkurs fotograficzny „W lustrze rzeki” i miniwystawa w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie (jeszcze trwa, zapraszamy!!!), seria warsztatów familijnych (tworzenia mydeł, wikliniarskie, plecenia wianków, flisackie, ceramiczne, makramy), Noc sobótki (pokaz kuchni staropolskiej z degustacją, klimatyczny koncert zespołu T/Aboret), kolejna edycja wakacyjnego Wędrującego czytania, tym razem z Witoldem Vargasem, pisarzem, ilustratorem i opowiadaczem, współautorem „Bestiariusza słowiańskiego”, plenerowy spektakl Teatru Akt zatytułowany „In Blue”, trzydniowy Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Deszcz zimą, śnieg latem” („Jańcio Wodnik” i spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską, „Pełnia” i spotkanie z aktorką Anną Seniuk, „Nad rzeką, której nie ma” i spotkanie z aktorem i reżyserem Markiem Bukowskim).

AQUA-plenery i konkurs fotograficzny „W lustrze rzeki” zaowocowały dwoma albumami (można je obejrzeć tu: KLIK i tutaj: KLIK).

We wrześniu zrealizowaliśmy nietuzinkowe Narodowe Czytanie w powiecie legionowskim: trzy minikoncerty z pokładu statku z Ifi Ude w roli Świtezianki – w Serocku, Wieliszewie i Nieporęcie, a przy tym akcje wspólnego czytania, opowieści Witolda Vargasa w Serocku, gra miejska w Wieliszewie i seans krótkometrażowego filmu „Świtezianka” w Nieporęcie (ze wstępem edukatorki filmowej Anny Równy).

W listopadzie z panią Beatą Narel, nauczycielką Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future, zorganizowaliśmy kolejną debatę młodzieżową dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, zatytułowaną „Demony wojny”.

W minionym roku wzięliśmy udział w projekcie Eko-Zegrze, realizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza”.

I ostatnia informacja: w 2022 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie (artykuł na ten temat można przeczytać tu: LINK). Prace nad projektem trwają :)