Pola Negri

Liczba odwiedzających: 129

Pola-Negri-1896-1987---Actress-Singer.jpg (18 KB)

Pola Negri (1896/7-1987) – właściwie Apolonia Chałupiec, jedna z najbardziej wpływowych gwiazd niemieckiego i amerykańskiego kina niemego okresu między wojennego.

Pochodzenie Negri było skromne. Dorastała w biednej rodzinie. Matka, zauważywszy uzdolnienia aktorskie córki, wspierała jej ambicje i rozwój w tym kierunku, posyłając ją na lekcje tańca i gry aktorskiej. Jej talent aktorski został szybko dostrzeżony i doceniony.

Dzięki współpracy z reżyserem Ernstem Lubitschem i filmom takim, jak „Madame du Barry” (1919) czy „Sumurun” (1920) osiągnęła międzynarodową sławę.

usa.png (155 KB)

W 1922 roku Pola Negri przeniosła się do Hollywood, gdzie podpisała kontrakt z wytwórnią Paramount Pictures. Jej przejście do amerykańskiego kina okazało się strzałem w dziesiątkę, a Negri stała się jedną z największych gwiazd tamtego okresu. Filmy takie, jak „Hiszpańska tancerka” (1923) czy „Kobieta bezwstydna” (1925) ugruntowały jej pozycję na amerykańskim rynku filmowym.

953c02627313d91102e90353b2d65343.jpg (348 KB)

Pola Negri znana była ze swojego uwielbienia do blichtru i przepychu. Inwestowała w diamenty oraz nieruchomości. W Stanach Zjednoczonych budziła sensację podróżując białym rolls-royce’em prowadzonym przez szofera w liberii. Lansowała oryginalny styl, łącząc najnowsze trendy w modzie z odrobiną ekscentryczności i egzotyki: śmiałe fryzury z krótkimi włosami i turbany, kozaki, botki i sandały z odkrytymi palcami, spodnie i okrycia z rzadkich futer, ozdoby z pereł i efektowną sztuczną biżuterię.

Kreowała swój medialny wizerunek na podobieństwo dzisiejszych celebrytów.

Kapelusz-Melonik-z-Filcu-We-322-nianego-by-Lierys-czarny.40017_f4.jpg (108 KB)  eventail-dentelle-noire-24-cm_271007_1.jpg (2.15 MB)

Życie osobiste Poli Negri przyciągało uwagę mediów. Znana była z powodu głośnych romansów, m.in. z Charlie Chaplinem czy Rudolphem Valentino. Kiedy Valentino niespodziewanie zmarł w 1926 roku, Pola pojechała na jego pogrzeb do Nowego Jorku. Zdradziła wtedy prasie, że byli zaręczeni i mieli się pobrać. Ale nikt o tym wcześniej nie słyszał. Podczas pogrzebu zrozpaczona Pola pozowała fotoreporterom, wpadła w histeryczną rozpacz, a następnie w  dramatycznym geście rzuciła się na opuszczaną trumnę niedoszłego męża całując jej wieko. Rok później wyszła za mąż za gruzińskiego księcia Serge Midvaniego.

wind-flag-yellow-capital-germany-berlin-1061329-pxhere.com.png (1.20 MB)

W latach trzydziestych kontynuowała swoją karierę aktorską głównie w Niemczech i we Francji. Pomimo zmieniającej się sytuacji politycznej i kulturowej w Europie, Negri nadal cieszyła się popularnością jako gwiazda filmowa.

Usiłowała grać w filmach z dźwiękiem, jednak okazało się, że mówi ze zbyt silnym akcentem, ponadto jej niski głos nie pasował do ról kokieteryjnych kobiet, które grała.

„Wiele rzeczy można powiedzieć o Poli Negri: że była dobrą aktorką lub nie; że była pusta i skłonna do przesądów lub dobroduszna i oddana garstce przyjaciół. Można podziwiać jej patriotyzm lub się z niego śmiać. Można o niej pisać z powagą lub humorem i lekkim sarkazmem, można ją kochać lub nie lubić. Cokolwiek by to było, nie zmienia faktu, że była supergwiazdą światowego formatu w okresie filmu niemego i największą gwiazdą, jaką Polska kiedykolwiek wydała” (Andrzej Krakowski, Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood, PWN 2011).

 

(Małgorzata Staniszewska)