Konkursy

List do PolskiPoniżej przedstawiamy fragmenty wszystkich Listów do Polski, które otrzymaliśmy. Przeczytaliśmy je wspólnie z ich Autorkami i Autorami podczas uroczystości 12 listopada 2019 r.

Polsko, Ojczyzno nasza jesteś dla nas wszystkim. Jesteś niepowtarzalna, wzruszająca, pasjonująca, zadziwiająca i dla nas jeszcze zagadkowa. Nasza miłość do Ciebie jest jak kwiat – ciągle się rozwija. My, przy Tobie, też czujemy się jak kwiaty. Dziękujemy Ci, że pozwalasz nam rosnąć w samym Twym sercu – Mazowszu. 

Klasa 1A z wychowawczynią Iwoną Bartosiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie

 

„Do mamy!” 

Dziękuję Ci mamo!

Tyś jedna, nie w blasku,

Nade mną wciąż czuwasz. Nie czekasz oklasków.

Osłaniasz mnie piersią tak często ranioną.

Nie biedzisz się wcale swą w szczerbach koroną!

Dziękuję za wszystko! Za oddech codzienny,

Gdy nogi mnie niosą w Twój ogród jesienny.

I za tę historię – niech każdy zobaczy –

Cedynię, Puławy, Warszawę i Raszyn.

Ten list Ci wysyłam w podzięce za trud,

Że dbasz wciąż, by jutro nie czekał mnie głód.

Masz rację, że ciągle mnie trzymasz za rękę

I noc mi oświetlasz. Przyjm moją podziękę!

Ojczyzno ma wielka! Choć w szacie wytartej

Ty sobą zapełniasz wciąż mą życia kartę.

Gdy mrozy ze wschodu tną ciało me, ręce,

Ty Swoim westchnieniem rozgrzewasz me serce.

Pokłony me zobacz! Do stóp Twoich padam

I poczuj mą miłość. Po próżni mam gadać?

Dziękuję za lata, za zdrowie, za bliskich,

Za wspomnienia. Różne. I za o mnie myśli…  

Marek Dąbrowski 

 

Droga Polsko!

Tyś wciąż jest piękna, mimo tego, że na Twoich oczach tyle krwi się przelało. Wciąż jesteś silna, choć wydajesz się być taka mała, taka drobna. Straciłaś tyle ziem, tylu ludzi, a nadal jesteś i istniejesz jednocząc Nas, Polaków.  

Z wyrazami szacunku 

Małgorzata Szymańska


Witaj, jasny promieniu Europy.

Witaj, matko prawdziwego chleba.

Witaj, córko gościnnego stołu.

Witaj, siostro zatroskanych dłoni,

których parawan nocy sobą nie przesłoni.

Piszę do Ciebie w dzień troski i trwogi.  

Proszę dbaj o swe wszystkie umęczone nogi. Niechaj Twym dzieciom, na całym świecie, radość jutrzenki pomyślność plecie. Niechaj twym dziatkom od morza do Tatr w każdy dzień sprzyja pomyślny wiatr.

Piszę do Ciebie w dzień mej radości, w dzień Twych urodzin, matko wolności.  

Niechaj kajdany niewoli krat, będą przestrogą dla nowych lat. Niechaj tradycja siostra honoru, dodaje Ci nadal świeżego wigoru. Niech brat szacunek w imię wolności, poda dziś rękę nowoczesności. Niech tworzą razem w radości i zgodzie teleskop, każdej nowej przygodzie, abyśmy razem w zdrowiu, miłości mogli doczekać późnej starości.  

Z wyrazami najwyższego szacunku

Łukasz Ziemak

 

Droga Polsko!

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy mieszkać w tym kraju i patrzeć na Ciebie. Rozpiera nas duma, gdy na Ciebie patrzymy. Jesteś piękna.

Kochamy Cię za morze, góry, lasy, rzeki, niziny, wyżyny. Nie sposób Cię opisać w słowach. Całego życia mało, by Cię obejrzeć całą.

Poprzez harcerstwo uczymy się, jak Ci hołd oddawać. Jesteśmy wierni, honorowi i dumni z kraju. 

Harcerze: Martyna Krasna i Marcin Krasny 

 

Droga Polsko! 

Dziękuję Ci, że mogę mieszkać na Twoich pozbawionych uczucia strachu ziemiach. Dziękuje, że mogę podziwiać, będąc gościem u Ciebie, Puszczę Białowieską, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, piękne krajobrazy górskie i cudowne Morze Bałtyckie, które gen. Haller zaślubił z Tobą na zawsze. Dziękuje za wolność słowa, która nie jest tak powszechna jakby się mogło wydawać. Jest wiele rzeczy, za które chciałbym Ci dziękować, ale jest ich tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. 

Tobiasz Gut klasa VIII b

Szkoła Podstawowa nr 4 w Legionowie

(opieka: p. Monika Sak)

 

Kochana Polsko!

Podczas wojny Polacy walczyli dzielnie, narażając swoje zdrowie i często tracąc życie, broniąc swej Ojczyzny. Teraz, gdy w Polsce panuje pokój, ja będę pomagać starszym i wszystkim, dla których jestem w stanie coś zrobić. Będę się starała być przykładną obywatelką i patriotką. Wszystko to z szacunku i miłości do Ciebie – Polsko. 

Oliwia Lemczak klasa VIII b

Szkoła Podstawowa nr 4 w Legionowie

(opieka: p. Monika Sak)

 

Są chwile, że chcę od Ciebie uciec jak bezbronny pies od złego pana. Wątpię w Ciebie… Żyjemy w okropnych czasach, w których ludzie kierują się swoim dobrem zamiast dobrem ogółu. Czasem chcę od Ciebie uciec jak najdalej. Moje młode słowo jest tak słabe, jak jedna łza w morzu pełnym łez. Tyle książek na półce, a ja wciąż nie znalazłam odpowiednich słów, by wyrazić moją miłość do Ciebie. 

Natalia Kuska (Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego) 

Droga Ojczyzno!

Z każdym dniem kocham cię mocniej, czuję mocniej, widzę więcej. Przepraszam za wszystko co złe i niewłaściwe. Przyjęłaś wiele ciosów, miałaś wiele ran. 123 lata – dokładnie tyle cię nie było na mapie, nasi przodkowie o tobie pamiętali. Walczyli tak długo jak mogli, krew swoją oddali. Udało się! Znów mogli szczycić się że są Polakami.

Teraz my dostaliśmy ten wspaniały spadek ‒ wolność i niepodległość. 

Katarzyna Gnatowska (Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego)
 

Jesteś potężna, Polsko! Nigdy nie zapomnę o Twojej potędze i będę dumna, że jestem Polką. Z Tobą jestem nowoczesną patriotką. Moje serce przepełnia chwała i przywiązanie do polskich wartości oraz kultury. Bez Ciebie moje życie byłoby jak szczypiorek – puste i bez barw. Jestem tu, myśli mkną mi jak wiatr i wiem, że tu właśnie jest mój świat. Mój dom, brata i siostry tu, gdzie kiedyś każdy szedł na bój. Gdzie tyle cierpienia i szczęścia. 

Wiktoria Dryńkowska (Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego)


Kochana Ojczyzno! 

Kiedy utraciłem Ciebie 1 września 1939 po wkroczeniu niemieckich, potem ruskich wojsk, byłaś pod niemiecką okupacją do 1945 roku, dalej przez niemal 50 lat pod ruską okupacją – nie wierzyłem, że będę jeszcze Twoim synem. Nie myślałem o tym, kiedy w 1944 stałem z ośmioosobową rodziną pod ścianą domu do rozstrzelania przez gestapo za przynależność moich wujków i braci ciotecznych do Armii Krajowej. Straciłem nadzieję, kiedy ukończyłem 18 lat i zostałem powołany do ruskiego wojska. Jechałem do jednostki wojskowej przez szesnaście dób na pryczy w towarowym wagonie. A potem stałem na warcie w Kazachstanie przy 40 stopniach upału w cieniu i na 40-stopniowym mrozie w syberyjskiej tajdze. Musiałem odsłużyć trzy lata i trzy miesiące. Spotkałem się z Tobą ponownie w grudniu 1958 roku, kiedy z rodziną jako repatriant przyjechałem do Kędzierzyna-Koźla. Po wyjściu z wagonu zawołałem: „Witam ciebie, kochana ojczyzno!”.  

W Święto Niepodległości:  

Niech żyje nasza Polska kwitnąca

Gdzie pełno zieleni, kwiatów i słońca

I nasza piękna stolica Warszawa

Której na świecie bohaterki sława

Niech żyje cały polski Naród

Broniący wolności i demokratycznych swobód. 

Witold Skarbiński

 

 Kochana Polsko! 

Wczoraj było Święto Niepodległości. 101. rocznica odzyskania wolnego, niepodległego Państwa Polskiego po 123 latach nieobecności na mapach Europy. To Twoje święto!

Tyle radości sprawiało wówczas Polakom odzyskanie Ojczyzny, jej scalanie, patrzenie, jak rośnie w siłę i jest powodem do dumy! Polski język – już niezakazany, polskie wojsko, flagi, urzędy. Biel i czerwień obnoszone na ulicach z radością i wzruszeniem. To musiały być przepiękne chwile!

(…)

Dlatego życzę Ci, Polsko, roztropnych Polaków. Mądrych, solidarnych, takich, którym będziesz droga. Co odrzucą własny interes dla dobra ogółu, co wybiorą wspólną drogę, zamiast drobnych, krętych ścieżek. Takich Polaków, co staną obok siebie, kiedy będzie trzeba - bez targów, bez zapłaty, a z potrzeby serca. W imię białego orła w koronie, dla Twych barw, dla historii i dla przyszłych pokoleń, by mogli z dumą mówić, że są Polakami. 

Kajetan Łabęda 


Uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 7 im. VII Obwodu "Obroża" AK 

w Legionowie (opieka: p. Agata Osowska, p. Joanna Górska, p. Anna Puchała, p. Agata Trzeciak) 

Droga Polsko, jestem dumna, że podniosłaś się z upadku, przeciwstawiłaś trudnościom, wojnom, bitwom, grabieży i narodziłaś się od nowa.

Uważam, że i Ty powinnaś być dumna z nas, swoich obywateli. To Polacy rozszyfrowali enigmę i zbudowali jej działający model. Nasza Konstytucja 3 maja to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa rządowa. Stała się ona wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową.

Nie możemy zapomnieć o wielkich Polakach, którzy mieli ogromny wpływ na losy świata.

Ojczyzno, życzę Ci, aby już nigdy nie trzeba było walczyć o Twoją niepodległość. Będę pielęgnować Twoje tradycje, chronić środowisko i szanować symbole narodowe. Proszę, abyś była wzorem porządku i ładu dla innych państw. Bądź dalej bezpieczna i zdobywaj wielu, tylko prawdziwych, przyjaciół, którzy Cię nie zawiodą. Pomimo niewielkich rozmiarów bądź Wielkim Państwem. 

Antonina Pietuch

  

Kochana Polsko!

123 lata w niewoli byłaś. Niewidzialna jak duchy na mapie byłaś. Korzenie swe od pokoleń rozwijasz niczym dąb Bartek, co mocno ziemi się trzyma. Godło z białym orłem na czerwonym tle mówi, jak bardzo kochamy Cię. 

Julia Mentlak

 

Droga Polsko!

Życzę Ci (…), żebyś dalej była tak pięknie zielona, słoneczna i uśmiechnięta na wiosnę oraz lato. Zachwycaj nas śnieżnobiałym krajobrazem na zimę i wielokolorowym pejzażem na jesień. Oczarowujesz nas coraz bardziej z każdym dniem. Widzimy, jak się rozwijasz i promieniejesz. Staramy się pomagać Ci w Twoim doskonaleniu. Ja także dokładam wszelkich starań, aby dbać o naturę i środowisko. Segreguję śmieci, wyłączam światło, gdy wychodzę z pokoju, oszczędzam wodę oraz w miarę możliwości zużywam jak najmniej plastiku. Trzeba zachęcać innych do takich działań, żebyś nie musiała martwić się o czystość.

Z wyrazami szacunku

Joanna Pisarek

Droga Polsko!

Cieszę się, że mogę żyć w pięknym, wolnym kraju, jakim Ty jesteś, Polsko. Wiem z lekcji historii i obejrzanych filmów, że nie zawsze dzieci mogły się cieszyć tak jak ja.

Dziękuję, że mogę uczyć się w szkole, w której lekcje odbywają się w języku polskim, mieć dużo kolegów i koleżanek, na których mogę liczyć. Dziękuję Ci, Polsko, że mam szczęśliwą rodzinę i dom, w którym mieszkamy.

Cieszę się, że w moim kraju jest dużo dobrych ludzi, wrażliwych na krzywdę innych. Mnóstwo osób stara się pomóc, wspomagając finansowo szczytne cele, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Myślę o przyszłości kolejnych pokoleń. Dbam o otaczające mnie środowisko, segreguję śmieci i staram się jak najbardziej oszczędzać wodę. Mam nadzieję, że w przyszłości wszyscy będziemy mieli elektryczne samochody, aby nie zanieczyszczać powietrza.

Będę dbała i przekazywała następnym pokoleniom nasze tradycje i zwyczaje. Ważne dla mnie jest to, aby dzieci mówiły pięknym i poprawnym językiem polskim. 

Marta Sołoducha

 

Dziś dziękuję Ci za wszystko.

Za Twe piękno. Polsko miła!

Święta wszystkie będę obchodziła.

Dziś, w dzień Twojej Niepodległości

Stoję i hymn dla Ciebie śpiewam,

Ażebyś wiedziała, ażebyś pamiętała.

Kocham Ciebie! Kocham Ciebie.

Eliza Rutkowska

 

Najmilsza Polsko!

Ja chcę Ci powiedzieć, Polsko, że bardzo Cię kocham. Za historię, tradycję, a przede wszystkim za ludzi walecznych, którzy oddali swoje życie, aby los następnych pokoleń był lepszy. Byłaś wielokrotnie wykorzystywana przez inne rządy, a jednak sama walczyłaś o swoje losy i za to należy Ci się szacunek.

Czy będą jeszcze tak honorowi i waleczni obywatele? Tego nie wiem ani ja, ani Ty. Jednak obiecuję Ci, że zrobię wszystko, aby przyszłe pokolenia dowiedziały się o Twojej dumie i oddawały Ci hołd, pamiętając o świętach i symbolach narodowych. 

Wiktoria Nowakowska

 

Witaj, Polsko!

Życzę Ci niepodległości, miłości Polaków, życzliwości krajów sąsiadujących z Toba i jak najwięcej wykształconych obywateli, którzy dbają o Twoje dobro, są patriotami oraz mężnie budują Twoją potęgę. 

Z wyrazami szacunku

Karolina Augustyn


Droga Polsko,

czasem polityka niszczy Cię od środka i chciałabym, aby ten proces zatrzymał się i zaczął cofać. Życzę Ci, abyś mogła poszczycić się mądrymi i tolerancyjnymi Polakami, którzy za wszelka cenę będą dążyć do tego, aby zacierały się podziały w naszym społeczeństwie. Tylko wzajemne zrozumienie i szacunek mogą sprawić, że będziesz rosła w siłę. 

Maria Liśkiewicz

 

Polsko, gdzie spojrzę, widzę Ciebie. Jesteś zachodem słońca i szumem liści. Odbiciem w tafli wody o blaski księżyca. Każdym płatkiem kwiatu i promykiem słońca. Najmniejszą kroplą Bałtyku, Wisły oraz Warty.

Nasza flaga przypomina mi najważniejsze wartości, biel – czyste serce i pokój, a czerwień – krew naszych przodków przelana za niepodległość. 

Zofia Kilijańczyk 

 

Droga Polsko!

Kiedy ktoś będzie próbował Cię obrazić, ja na to nie pozwolę. Będę przypominać o Twojej historii, kulturze i zabytkach innym ludziom. Jeśli tylko będzie taka potrzeba, to stanę w Twojej obronie. Kocham Cię, Polsko, jesteś w moim sercu od zawsze. 

Maja Sokołowska

 

Kochana Polsko!

30 lat temu zrzuciłaś z siebie jarzmo komunizmu. Dziś żyjemy w demokratycznym i wolnym kraju. Nawet Muniek Staszczyk w utworze „Pola” przedstawił Twoją historię i pokazał Ciebie jako kobietę z bardzo trudnym dzieciństwem.

11 listopada obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Ciebie niepodległości.

Cieszmy się! Świętujmy!  

Martyna Więch

 

Polsko!

Mam nadzieję, że każdy Cię kocha i szanuje. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej – Twoimi, Polsko. Wiem, że nigdy Cię nie opuszczę i zrobię wszystko, abyś była szczęśliwa. Chcę zawsze być z Tobą.

Czy dbanie o cały kraj jest trudne?

Proszę Cię tylko o jedno, aby tak zostało na zawsze. Życzę Ci, abyś już nigdy nie musiała cierpieć i patrzeć na cierpienia ludzi mieszkających na Twojej ziemi. 

Karolina Pazik

 

Droga Polsko!

Dziś jestem szczęśliwa z tego, że jestem Polką. Z dumą pokazuję swój patriotyzm. W czasie świąt państwowych wywieszam flagę. Barwy biało-czerwone głęboko do mnie przemawiają, ponieważ mówią o czystości serc i waleczności.

Zastanawiam się, cóż mogłabym dla Ciebie zrobić? Dbam o przyrodę, dobrze się uczę, segreguję śmieci. To ważne, abyś mogła, moja ojczyzno, być piękna od gór po morze. 

Oliwia Sawicka


Uczniowie i uczennice klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. 1. Warszawskiej 

Dywizji Piechoty w Legionowie (opieka: p. Aleksandra Szymajda) 

 

Droga Polsko!

Dziękuję Ci za zwyczaje i kulturę, którą mamy dzięki Tobie. Za odwagę i waleczność, której nam nie brakuje. Wielu Polaków byłoby w stanie oddać za Ciebie życie.

Proszę Ciebie o wieczną wolność, która niestety czasami jest nam zabierana. O dobre decyzje dla siebie i Narodu, nie tylko w ten szczególny dzień. 

Pozdrawiam

Piotrek Tymosiak

 

Kochana Ojczyzno moja!

Piszę ten list, ponieważ chciałabym powiedzieć Ci kilka rzeczy. Chcę podziękować i przeprosić za to co źle zrobiłam.

Na początku zacznę od podziękowania Tobie za to co dla nas zrobiłaś. Dałaś nam miejsce zamieszkania, wolność. Kiedyś byłaś bombardowana, ale teraz jesteś bezpieczna, szczęśliwa. Nie boję się mówić ojczystym językiem i skrywać się z moją narodowością. 

Patrycja Łomot

  

Ojczyzno, chciałbym, żebyś wiedziała, że ja i moja cała rodzina kochamy Cię z całego serca. 

Wiele osób opuszcza Polskę wyjeżdżając w inne kraje, lecz ja nie wiem jak tak można. Jesteś najpiękniejszym krajem na całym świecie, a historia twoja jest piękna oraz ciekawa. Jeśli mógłbym sobie jeszcze czegoś życzyć, to byłoby to, żebyś już na zawszę była taka piękna i się nie zmieniała. 

 Pozdrawiam 

Suchecki Aleks

 

 Ojczyzna 

Chociaż jestem jeszcze mała,

Mogę być dzielna jak skała.

Mogę walczyć ku krainie,

Która w moich żyłach płynie.

Kto by Polski tej nie kochał,

Która buja gdzieś w obłokach.

Znajdziecie ją też na ziemi,

Lśniącą w bieli i czerwieni.

Czerwień to są ślady krwi,

Walki o dzisiejsze dni.

Biel to dobroć dla człowieka,

Która też na Ciebie czeka.

O nią żołnierze walczyli

I swe życie poświęcili.

Zawsze kochać ją będziemy 

I nigdy nie przestaniemy! 

Julia Uzar

  

Kochana Polsko!

Po pierwsze chcę bardzo podziękować Ci za: wolne życie – za to, że nie boję się mówić po polsku, nie muszę robić tego, co każą mi inni. Za miejsce, w którym czuję się dobrze i bezpiecznie. Za wszystko… 

Małgorzata Wiejak 

  

Droga moja Ojczyzno!

Polsko! jesteś taka piękna i silna. Proszę Cię, abyś zawsze była taka, jaka jesteś, abyś się nie zmieniała. Będę Cię wspierać i troszczyć się o Ciebie. 

Gdy jest jakieś Twoje święto, pamiętam o Tobie. Gdy wyjeżdżam za granicę, myślę i tęsknię za Tobą.

Nigdy o Tobie nie zapomnę, ponieważ po prostu się nie da. 

Twoja Gosia Durka 
 

Kochana Polsko! 

Piszę ten list, ponieważ chcę Ci podziękować za wszystko, co dla nas zrobiłaś. Dzięki Tobie mamy dom, rodzinę i przyjaciół.

 W 1945 roku, dzięki walkom żołnierzy zostałaś ocalona i od tamtego czasu jesteśmy wolni. Ciężko pracowaliśmy, aby Cię odbudować, ale się udało. Teraz możemy się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę. Nasz kraj coraz bardziej rozkwita i staje się piękniejszy. Wiem, że w Polsce nie wszystkim dobrze się żyje, każdy ma problemy, ale staramy się je jak najlepiej rozwiązywać. 

Chcę, aby w Polsce było mniej kłótni, sporów i wypadków. Wtedy wszystkim ludziom żyłoby się łatwiej. 

Pozdrawiam

Ania Jarzyńska 

 

Kochana Polsko!

Bardzo Cię kochamy i nie poradzilibyśmy sobie, gdybyś zginęła i musielibyśmy zamieszkać w innym kraju. 

Dziękuję za wszystko,

Amelka Adamczak

  

Polsko, chciałabym, abyś była wiecznie niepodległa oraz wiecznie trwała. Dziękuję za to, że jesteś. 

 Agnieszka Baranowska 

 

Droga Polsko!

Historia nasza była trudna. Nie zawsze było łatwo, ale jestem dumny z bycia Polakiem. Polsko, być Polakiem to zaszczyt. Polsko, być Polakiem to trudna rzecz. Polsko, być Polakiem to wielka odpowiedzialność. Polsko, daj Polakom rozum i siłę, żeby mogli zmieniać Polskę na lepsze. 

Bartosz Chodkowski

 

  

 ?? Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości ogłaszamy konkurs na LIST DO POLSKI! ✉️???


Co chcielibyście Jej przekazać? Wyrazy miłości? Szacunku?

A może chcielibyście się z Nią podzielić swoimi niepokojami?

Albo zapewnić, że robicie wszystko, żeby w Waszej ojczyźnie działo się jak najlepiej?

Czy pamiętacie o Jej niełatwej historii? Czy myślicie o przyszłości kolejnych pokoleń Polaków?

Może chcielibyście Ją za coś przeprosić? Albo za coś Jej podziękować? O coś zapytać?

11 listopada obchodzimy święto uzyskania przez Polskę niepodległości, odzyskania samostanowienia po latach niewoli. Cieszmy się! Świętujmy!

??????????


Co zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?

1. Napisz list, którego słowa kierujesz do Polski.

2. Prześlij go do nas na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarcz do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie (ul. Sowińskiego 15) do 31 października 2019 r. (włącznie).

Najciekawsze spośród listów (bądź ich fragmenty) zostaną odczytane podczas wydarzenia organizowanego przez nas w tym roku z okazji Święta Niepodległości ??


------


Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez uczestnika zgody na przetwarzanie przez organizatora jego danych osobowych na potrzeby konkursu. Uczestnicy, których prace zostaną wykorzystane do działań Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, wyrażają zgodę na upublicznienie (w tym opublikowanie) imienia i nazwiska autora/ autorki pracy. Organizator informuje, iż wybrane prace biorące udział w konkursie mogą zostać udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa Polska 3.0 ‒ z możliwością dowolnego wykorzystywania w celach niekomercyjnych, pod warunkiem wpisania imienia i nazwiska autora/ autorki oraz informacji o licencji. Udział w konkursie równoznaczny jest z oświadczeniem autora/ autorki o udzieleniu zgody organizatorowi konkursu na udostępnienie prac na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa Polska 3.0. Szczegółowe informacje o tej licencji są dostępne na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

W związku z organizacją konkursu należy zapoznać się z Klauzulą informacyjną przetwarzania danych w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, dostępną na stronie internetowej: www.pik.legionowski.pl w zakładce O NAS.