Konkursy

Bądź jak Krasicki! - napisz bajkę


Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w konkursie literackim „Bądź jak Krasicki!”. Zadanie konkursowe polega na napisaniu bajki bądź własnego zakończenia znanej baśni.

 

Bajka – „krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta i przedmioty, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska”.  

 

(„Słownik terminów literackich”, Janusz Sławiński (red.), Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2000)

 

Hrabia Ignacy Krasicki, pseudonim X.B.W., poeta, prozaik i encyklopedysta, biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński, zasłynął m.in. dzięki swoim satyrom oraz celnym i dowcipnym obserwacjom ludzkich zachowań zawartym w zwięzłej formie bajek. 

 

„Żółw i mysz”

Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział,

Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział:

„Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny;

Prawda, nie jest wspaniały — szczupły, ale własny”.

(Ignacy Krasicki, „Bajki i przypowieści”)

 

Zachęcamy do podróży w świat wyobraźni, rozsmakowania się w naszym pięknym języku i znalezienia przyjemności w tworzeniu bajkowych światów. Na prace czekamy - UWAGA, KONKURS PRZEDŁUŻONY - do 10 lutego 2020 r.

 
do pobrania: