Kino otwarte

Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka "Ach, czego się nie robi dla sztuki"

  • Napisane przez 

Plenerowy Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki!” – czterodniowa filmowa uczta złożona z różnego rodzaju dań – dobiegła końca. Podsumujmy…

 

Pierwszego dnia na serockiej plaży publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć wyjątkową festiwalową czołówkę, przygotowaną specjalnie dla nas przez Matyldę Damięcką, a wzorowaną na niezwykłej czołówce „Hydrozagadki”. Wysłuchaliśmy też arcyciekawej rozmowy Magdaleny Felis z Ajką Tarasow, drugim reżyserem wielu filmów Andrzeja Kondratiuka. Następnie rozpoczął się maraton filmowy tzw. gzowskich filmów Andrzeja Kondratiuka. W obrazach, chociażby tych z filmu „Pełnia”, kręconego we wsi Łacha koło Serocka, można było odnaleźć znane miejsca i twarze.

Drugi dzień Festiwalu stał pod znakiem magii. Czarodziejki Ajka Tarasow i Magdalena Felis po raz kolejny wprowadziły widzów w niezwykły świat Andrzeja Kondratiuka. W nastrojowej scenerii leśnego wąwozu w Zegrzynku, otoczeni przyrodą, w miejscu, gdzie tworzył Jerzy Szaniawski, spotkaliśmy się z profesorem Tutką. Zekranizowane opowiadania jak przypowiastki filozoficzne pokazały nam różne światy, niektóre jak z bajki, prezentując całą paletę ludzkich charakterów. Magiczną atmosferę potęgowały schody do... nieba?
 

Trzeciego dnia, w Nieporęcie, obcowaliśmy z kultowymi komediami: „Hydrozagadka”, „Jak to się robi” i „Wniebowzięci”. Nasz gość – ekspert w dziedzinie komedii z czasów PRL Maciej Łuczak – podzielił się z widzami wspomnieniem ciekawych rozmów z Artystą, jakim był Andrzej Kondratiuk. „Była to niesamowita postać. Jeżeli jest jakiś wzór z Sèvres artysty, to na pewno zasługuje na takie miano właśnie pan Andrzej Kondratiuk”. 

Ostatniego wieczoru w malowniczym otoczeniu Jeziora Wieliszewskiego obejrzeliśmy nostalgiczny, sentymentalny, „udziergany z Jego obrazów”, poetycki „Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka”. Wisienką na torcie było nagrane specjalnie dla widzów Festiwalu filmowe wspomnienie Igi Cembrzyńskiej o ukochanym mężu, poprzedzone osobistym wstępem nieoczekiwanego gościa Festiwalu, aktorki Bożeny Stachury, która zrealizowała ów materiał. Dziękujemy za te wzruszenia. 

Mamy nadzieję, że podobnie jak w nas, pozostało w Was coś z tych dni – jakiś obraz, myśl, zdanie, refleksja, rozbawienie, wzruszenie… Jeśli tylko macie ochotę podzielić się tym z nami, to bardzo prosimy. 

Bardzo dziękujemy prowadzącej festiwalowe rozmowy Magdalenie Felis oraz naszym wspaniałym gościom (zarówno tym uczestniczącym w Festiwalu na miejscu, jak i „zdalnie”): Ajce Tarasow, Maciejowi Łuczakowi, Bożenie Stachurze oraz Idze Cembrzyńskiej. 

Za współorganizację dziękujemy Powiatowi Legionowskiemu. Dziękujemy partnerom Festiwalu: Miastu i Gminie Serock, Gminie Wieliszew, Gminie Nieporęt, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodkowi Kultury w Wieliszewie, Kompleksowi Rekreacyjno-Wypoczynkowemu Nieporęt-Pilawa, a także niezawodnej ekipie Kina Objazdowego Ostrówek, Klubowi Mila w Zegrzynku oraz panu Włodzimierzowi Skośkiewiczowi z Serocka. 

Przede wszystkim zaś dziękujemy Wam, naszym widzom, że mogliśmy razem pobyć w tej niezwykłej filmowej rzeczywistości i poprzeżywać wspólnie świat wykreowany przez wyjątkowego Artystę. 

 

 
Zapraszamy na niezwykły, plenerowy, wakacyjny, jedyny w swoim rodzaju Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”!

 

Rok po „Filmowym REJSIE” z kultową komedią w reżyserii Marka Piwowskiego proponujemy Państwu spotkanie z twórczością wybitnego, wszechstronnego reżysera, scenarzysty i operatora filmowego ‒ Andrzeja Kondratiuka. 

 

W ciągu czterech letnich wieczorów – od 30 lipca do 2 sierpnia 2020 r. – w plenerowej odsłonie, blisko natury, tak cenionej przez patrona festiwalu, obejrzymy produkcje z różnych etapów twórczości artysty.

  

Andrzej Kondratiuk wraz z żoną Igą Cembrzyńską wybrali na swój raj na ziemi Gzowo koło Serocka. Dlatego też pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł „Gzowska epopeja”. Wprowadzenie do niej stanowić będzie rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka – Ajką Tarasow. Tego wieczoru obejrzymy słynne produkcje: "Pełnia" (1979)  kręcona we wsi Łacha koło Serocka i na wodach Jeziora Zegrzyńskiego (z udziałem tamtejszych mieszkańców! może kogoś rozpoznacie?!), „Gwiezdny pył” (1982), "Cztery pory roku" (1984), „Wrzeciono czasu” (1995) oraz „Słoneczny zegar” (1997).

 

W dorobku Andrzeja Kondratiuka znalazł się także „Klub profesora Tutki” (1966-1968) – polski serial telewizyjny na podstawie serii opowiadań Jerzego Szaniawskiego, pisarza, który urodził się w 1886 r. w Zegrzynku położonym nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego. Obejrzeć wszystkie czternaście odcinków serialu w urokliwym sąsiedztwie ruin dworku Szaniawskich? – to może być niezapomniana przygoda!

 

Trzeci dzień (a właściwie wieczór) festiwalu upłynie pod znakiem kultowych komedii z czasów PRL. Wieczorem w porcie Pilawa w Nieporęcie zobaczymy słynną, obchodzącą w tym roku swoje 50-lecie (!) „Hydrozagadkę” (1970), kręconą w tej okolicy, oraz "Jak to się robi" i „Wniebowziętych” (oba z 1973 roku) – z niezapomnianym duetem Himilsbach–Maklakiewicz. Wprowadzeniem do filmów będzie rozmowa Magdaleny Felis z Maciejem Łuczakiem, autorem książki „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”.

 

Ostatniego dnia festiwalu zaprosimy Państwa nad Jezioro Wieliszewskie na refleksyjny seans z dokumentalnym „Pamiętnikiem Andrzeja Kondratiuka” (2006). Tego wieczoru mamy też dla Was nie lada niespodziankę! Crème de la crème na grande finale. Aktorka Bożena Stachura, przyjaciółka rodziny Kondratiuków, przeprowadziła z Igą Cembrzyńską – aktorką, muzą i żoną Andrzeja Kondratiuka – krótki, bardzo osobisty wywiad. To wręcz intymny zapis wspomnień o „Jędrusiu” oraz miłości dwojga Artystów przeplatanej ich twórczością. Ten wyjątkowy filmowy wywiad pokażemy właśnie na zakończenie festiwalu. Będzie to unikatowe wydarzenie. Nie do powtórzenia. Gwarantujemy moc wzruszeń.

 

Serdecznie ZAPRASZAMY!

 

 

‒ Musisz tyle mówić? Znam na pamięć wszystkie twoje złote myśli, wolę słuchać deszczu.

‒ Ja wiem, ja wiem, że ty nie lubisz, jak ja się kłócę z Bogiem.

‒ Nie bądź śmieszny. Myślisz, że On cię słyszy.

‒ Jeżeli jest, to słyszy.

‒ A jeżeli Go nie ma?

‒ Też będę wrzeszczał pod niebiosa.

‒ Po co?

‒ Żeby ludzie... żeby ludzie myślący podobnie do mnie nie czuli się osamotnieni. 

 

(dialog z filmu „Słoneczny zegar”)

 

 

Organizatorzy festiwalu: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Powiat Legionowski

 

Partnerzy: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew, Gmina Nieporęt

 

Udział w festiwalowych pokazach jest bezpłatny, w jednym seansie może wziąć udział maksymalnie 150 osób.

 

Plenerowe pokazy filmowe w ramach festiwalu będą się odbywały zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny ‒ odnoszącymi się do kin samochodowych i plenerowych ‒ przy zachowaniu dystansu społecznego.

Widzowie festiwalu są zobowiązani posiadać maseczki. Na wejściu będziemy też prosić o zdezynfekowanie rąk. Zapewniamy leżaki, ale sugerujemy przyniesienie ze sobą cieplejszego okrycia (kocyk/śpiwór), na wypadek gdyby wieczór/noc okazały się chłodne. Warto też zaopatrzyć się w coś na komary (!).

 

HARMONOGRAM Festiwalu:

? 30.07.2020 r., godz. 20.30, plaża miejska w Serocku:

? Rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka, reżyserką i kostiumografką Ajką Tarasow.

? „Pełnia” (1979), „Gwiezdny pył” (1982), „Cztery pory roku” (1984), „Wrzeciono czasu” (1995), „Słoneczny zegar” (1997).

? 31.07.2020 r., godz. 20.30, Wąwóz Szaniawskiego w Zegrzynku (niedaleko Klubu Mila):

? Druga rozmowa Magdaleny Felis z Ajką Tarasow.

? serial (14 odcinków) „Klub profesora Tutki”.

? 01.08.2020 r., godz. 20.30, Port Pilawa w Nieporęcie:

? Rozmowa Magdaleny Felis ze znawcą komedii z czasów PRL Maciejem Łuczakiem, autorem książki (m.in.) "Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę".

? „Hydrozagadka” (1970), „Jak to się robi” (1973), „Wniebowzięci” (1973).

? 02.08.2020 r., godz. 20.30, Jezioro Wieliszewskie (na tyłach kościoła w Wieliszewie):

? Przygotowany specjalnie dla widzów Festiwalu wzruszający wywiad-wspomnienie aktorki Bożeny Stachury z Igą Cembrzyńską  żoną, aktorką i muzą Andrzeja Kondratiuka.

? „Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka” (2006).