Kino otwarte

KINO OTWARTE na sztukę "Młyn i krzyż"

  • Napisane przez Naszą czwartą propozycją w cyklu KINO OTWARTE na sztukę jest „Młyn i krzyż” w reżyserii Lecha Majewskiego.

Akcja filmu obejmuje jeden dzień z życia Pietera Bruegla Starszego (w tej roli Rutger Hauer), niderlandzkiego malarza i rysownika, słynącego przede wszystkim ze swych pejzaży i scenek rodzajowych. Tego dnia, roku Pańskiego 1563, artysta obserwuje swoje otoczenie i zbiera szkice do planowanego obrazu pt. „Droga krzyżowa”.

 „Młyn i krzyż” jest swego rodzaju artystycznym eksperymentem. Dzięki zastosowaniu techniki komputerowej twórcy filmu zabierają widzów do wnętrza obrazu flamandzkiego mistrza, byśmy razem z nim mogli przejść proces tworzenia.

„Lech Majewski na swój sposób od lat stara się w swoich filmach wyrażać niewyrażalne: poezji, refleksji filozoficznej, hermetycznej duchowości, tęsknotom metafizycznym - nadać wizualny kształt. Pozostaje też jednym z nielicznych współczesnych artystów, którzy swoją twórczością mają odwagę bronić kategorii piękna”. (Magdalena Lebecka, „Kino” nr 3/2011)

Gościem rozmowy po filmie będzie sam Lech Majewski – reżyser i scenarzysta (w tym także teatralny i operowy), poeta, prozaik i malarz.

ZAPRASZAMY! 23 kwietnia 2021 r., godz. 19.00 – „Młyn i krzyż”, SEANS online; godz. 21.00 – ROZMOWA Magdaleny Felis z Lechem Majewskim, na żywo na profilu FB: facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury. Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu prosimy o przesłanie maila o treści: "MŁYN" na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22.04.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).