Mój czas... ‒ konkurs literacki

Data: 26.01.2022 r., godz. 11.23    337
Mój czas... ‒ konkurs literacki

Nadszedł CZAS, by ogłosić wyniki konkursu literackiego inspirowanego powieścią Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Mamy przyjemność poinformować, że nagrody w konkursie „Mój czas” otrzymują:

w kategorii „Dorośli”:

  1. miejsce: Grażyna Kulesza Szypulska „Czas czasu”
  2. miejsce: Mariola Konieczna „Czas bieli”
  3. miejsce: Witold Frątczak „Mój czas”

w kategorii „Uczniowie szkół ponadpodstawowych”:

  1. miejsce: Julia Chmielowska „Czas Julii”

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie „Mój czas” i zapraszamy do lektury zwycięskich utworów!

„Czas czasu” - czytaj

„Czas bieli” - czytaj

„Mój czas” - czytaj

„Czas Julii” - czytaj

----------

moj_czas.jpg (1.37 MB)

„Do myślenia bowiem potrzebne jest połykanie czasu, uwewnętrznianie przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ich ciągłych przemian. Czas pracuje wewnątrz ludzkiego umysłu. Nie ma go nigdzie na zewnątrz”.

Olga Tokarczuk, „Prawiek i inne czasy

Każdy ma swój czas. Na los każdego i każdej z nas składa się wiele ważnych chwil: momenty refleksji, wzruszeń, zachwytu i smutku, czas zadumy, przebłyski szczęścia. Niekiedy życie przyspiesza i nabiera tempa, innym razem spowalnia i wyhamowuje…Te okruchy czasu mają dla nas różne znaczenie i moc, ale zawsze są nasze.

Może tymi właśnie znaczącymi epizodami ze swojego życia warto się podzielić? Z potrzeby serca, chęci ekspresji lub dzielenia się życiowym doświadczeniem.

Inspiracją do ogłoszenia konkursu „Mój czas…” jest powieść Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Książka układa się w rozdziały, opisujące konkretne momenty z życia bohaterów. Nad postaciami uwikłanymi w czas historyczny unoszą się mity pochodzące z różnych kultur i religii, niejednokrotnie autorka porusza też fundamentalne zagadnienia filozofii. W „Prawieku...” czas jest jednocześnie realny i odrealniony. Zaklęty w ramach, a z drugiej strony umowny lub dedykowany konkretnym bohaterom, ich osobowości i bytowi. W powieści noblistki można odnaleźć ukryte znaczenia i symbole oraz prawdy uniwersalne odnoszące się do życia człowieka.

Zakręćcie młynkiem Misi i przelejcie to doświadczenie na papier. Niech upływ czasu, przetworzonego przez wenę twórczą, dokona się w literackiej wizji. Pisarskiemu natchnieniu z pewnością przysłuży się wizyta na rynku miejskim w Legionowie, gdzie znajduje się instalacja artystyczna „Prawiek – mikrokosmos”, zrealizowana przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie.

Na Wasze czasy ujęte w literacką formę czekamy do 28 lutego 2022 r.

REGULAMIN konkursu: klik

FORMULARZ 
zgłoszeniowy dla osób pełnoletnich: klik

FORMULARZ zgłoszeniowy dla osób niepełnoletnich: klik