Urodziny Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego

Liczba odwiedzających: 429
Operacja "Urodziny Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego" jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” i wspierana ze środków Unii Europejskiej oraz ma na celu promocję rybackiego dziedzictwa kulturowego dla obszaru LGD aktywizującą lokalną społeczność poprzez realizację w 2023 roku koncertu urodzinowego Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego w 60. rocznicę jego powstania. W operacji zakładany jest udział 20 osób.

Projekt zakłada realizację niekonwencjonalnego koncertu urodzinowego Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego w trzech odsłonach na terenach rekreacyjnych obszaru LGDZZ odwołującego się do szeroko pojętych tradycji rybackich. Koncert urodzinowy odbędzie się 25 czerwca 2023 r. na pokładzie statku przy plażach w Serocku, Wieliszewie i Nieporęcie.

ur zalewu 23m w2.jpg (812 KB)

22 lipca 1963 roku otwarto Zalew/Jezioro Zegrzyńskie, a więc w 2023 r. ten akwen będzie obchodził 60. urodziny. Jest to doskonała okazja, aby uhonorować tę rocznicę poprzez realizację nietypowego koncertu urodzinowego. Scenę, na której będzie odbywał się koncert, stanowić będzie górny pokład statku.

Jubilat to akwen o powierzchni 3300 ha i pojemności 94 mln m3 , który jest największym centrum rekreacyjno-turystycznym w regionie. To tutaj latem tętni życie – ciągną tu tłumy z Warszawy i okolic po to, by ochłodzić się, poopalać, pożeglować i połowić ryby. Dawniej na tych terenach ludzie zajmowali się rybołówstwem, spławianiem towarów, rzemiosłem oraz rolnictwem. Tym ludziom towarzyszyły pieśni ludowe, wymyślane przez wiejskich pieśniarzy, po czym je spisano, aby zachować je trwale w świadomości społeczeństwa.

Koncert składający się trzech odsłon przypomni dawne pieśni ludowe, związane z rzeką, a tym samym uchroni od zapomnienia  ginące zjawisko kultury ludowej/rybackiej. Do wykonania tych utworów zaprosiliśmy zespół Córy Mary, który kultywuje dawne tradycje wokalne we współczesnych aranżacjach. Córy Mary to grupa osób zafascynowanych muzyką etniczną, skoncentrowana wokół archaicznej muzyki obrzędowej. Ich pasją jest archeologia muzyczna, odkrywają zapomniane utwory i ubierają je w akompaniament ludowych instrumentów. Aktualny repertuar zespołu zawiera pieśni związane z obrzędami cyklu rocznego Słowian i Bałtów. 
Skład zespołu: Aleksandra Kowalczyk (śpiew), Paulina Witek (śpiew, shruti-box), Beata Kowalska (śpiew, bęben obręczowy), Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Çağlar Şahin (bęben obręczowy, baglama, flet altowy).

Ten koncert to promocja rybackiego dziedzictwa kulturowego dla obszaru LGD aktywizujący lokalną społeczność poprzez udział w nim. Poprzez realizację w 2023 roku na plażach w Serocku, Wielisziewie i Nieporęcie zlokalizowanych na obszarze LGD przywraca dawną tradycję tych terenów, a jednocześnie w sposób nowatorski upowszechnia ich kulturowe dziedzictwo. 

ryby-ue.png (10 KB)

 

Link do FOTORELACJI z wydarzenia --> KLIK