Konkurs na scenariusz metodyczny „Wokół mikrokosmosu Prawieku”

Data: 11.12.2021 r., godz. 11.33    374
Konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji oparty na instalacji Prawieku, obecnej na rynku w Legionowie

Z przyjemnością informujemy, że laureatką konkursu na scenariusz metodyczny „Wokół mikrokosmosu Prawieku” została pani Małgorzata Paderewska, nauczycielka historii w LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie i Zespole Szkół Salezjańskich w Legionowie, która przygotowała plan zajęć z młodzieżą pt. „Mądrość Prawieku”.

Wyróżnienie w konkursie otrzymuje pani Karolina Wiekiera, nauczycielka języka polskiego w Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie, za cykl lekcji powiązany z powieścią „Prawiek i inne czasy” O. Tokarczuk oraz instalacją artystyczną „Prawiek – mikrokosmos” znajdującą się na rynku w Legionowie.

Serdecznie GRATULUJEMY!

Oba scenariusze udostępniamy do wykorzystania podczas lekcji z uczniami klas 4-6 szkoły podstawowej (scenariusz p. Karoliny Wiekiery) oraz uczniami klasy 8 szkoły podstawowej lub szkół ponadpodstawowych (scenariusz p. Małgorzaty Paderewskiej).

  • Scenariusz metodyczny „Mądrość Prawieku”: KLIK
  • Scenariusz metodyczny cyklu lekcji powiązanego z powieścią „Prawiek i inne czasy” O. Tokarczuk oraz instalacją artystyczną „Prawiek – mikrokosmos”: KLIK

 

konkurs_prawiek_scenariusz_2021.jpg (904 KB)

Myśląc o stworzeniu modelu Prawieku z książki Olgi Tokarczuk, żywiliśmy nadzieję, że instalacja artystyczna, która w efekcie zawita na legionowskim rynku, stanie się przyczynkiem do ciekawych i różnorodnych zajęć edukacyjnych dla młodzieży. Wieloznaczność i ogromne możliwości interpretacyjne powieści oferują idealną przestrzeń do takich działań. „Prawiek i inne czasy” to dzieło niemalże filozoficzne, pełne głębokich rozważań nad naturą ludzką, istotą Boga, ulotnością życia oraz nieustającym przemijaniem. Chcieliśmy, by nauczyciele m.in. języka polskiego, wykorzystując miniaturę Prawieku, w kreatywny sposób mogli poprowadzić zajęcia z młodzieżą.

W związku z powyższym ogłaszamy KONKURS dla nauczycieli na scenariusz zajęć oparty na instalacji tytułowej wsi, najbardziej oddający ducha Prawieku, jego mistyczność, magiczność i obrzędowość. Pedagodzy biorący udział w konkursie mają za zadanie odnieść się do realnie powstałego mikrokosmosu Prawieku. Zwycięski scenariusz zajęć osnutych na Prawieku zostanie opublikowany na stronie Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, a na jego autorkę/autora czeka nagroda.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.