Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków

Data: 21.05.2023 r., godz. 11.00    279
Kiermasz rękodzieła ludowego, warsztaty ukraińskiego haftu i koncert zespołu Dwa Kolory | 21.05.2023 r., hala dworca PKP Legionowo i Poczytalnia Legionowo

kiermasz 2023 popr w.jpg (1.25 MB)

21 maja 2023 r. serdecznie zapraszamy na kiermasz rękodzieła ludowego oraz warsztaty ukraińskiego haftu, które odbędą się pod hasłem „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków”. 

W hali dworca PKP w Legionowie (ul. T. Kościuszki 8a) w godzinach 11.00-18.00 polscy i ukraińscy twórcy prezentować będą różnego rodzaju rękodzieło inspirowane kulturą ludową i wywodzące się z tradycji ludowej obu państw. Zainteresowanych wystawców zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: animacja@pik.legionowski.pl.

O godzinie 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie (ul. T. Kościuszki 8a, I piętro) rozpoczną się warsztaty haftu ukraińskiego prowadzone przez Orestę Kinash – pochodzącą z Ukrainy znawczynię kultury, malarkę, dyrygentkę chóru, nauczycielkę, instruktorkę cyklu warsztatów haftu w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, zatytułowanego „Historia, motywy i barwy ukraińskiej wyszywanki”. Osoby chętne na warsztaty prosimy o mail pod adresem: animacja@pik.legionowski.pl. Warsztaty są bezpłatne, organizator zapewnia materiały. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązują zapisy.

O godzinie 15.00 w hali dworca wystąpi zespół Dwa Kolory. Muzycy znani są wielbicielom polskiego, ukraińskiego i białoruskiego folkloru, występują bowiem na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Niejednokrotnie też przywożą ze sobą z takich wyjazdów nagrody i wyróżnienia. W marcu tego roku zespół świętował pięciolecie działalności.

Podczas całego wydarzenia będziemy nawiązywać do rozpoczętej w zeszłym roku akcji „Niezapominajka dla Ukrainy”. Tym razem za sprawą niezapominajek sadzonych w przestrzeni publicznej chcemy upamiętnić poległych  w obronie Ukrainy bohaterów i ofiary toczącej się za naszą granicą wojny. Postaramy się, żeby na naszym kiermaszu też nie zabrakło niezapominajek.

Organizatorami wydarzenia „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków” są Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie i Poczytalnia Legionowo, patronem przedsięwzięcia jest Powiat Legionowski.