Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”

Data: 25.08.2023 r., godz. 19.30    1083
4. edycja plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka | 25-27.08.2023 r., Serock, Nieporęt, Wieliszew

plakat 4. edycji Festiwalu Filmowego im. A. Kondratiuka, w którego centrum, na czarnym tle, znajduje się znak żeglugowy Ograniczona głębokość

„[Nie zapominaj] skąd przychodzisz i dokąd idziesz”.
(„Mleczna droga”, reż. A. Kondratiuk)

Zapraszamy na czwartą już edycję plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego imienia Andrzeja Kondratiuka. Program tegorocznego Festiwalu został oparty na publikacji „Ojczyzny prywatne” Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, w której autorka analizuje jeden z nurtów twórczości trzech wybitnych polskich reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego, Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Kondratiuka.

„«Ojczyzny prywatne» to efekt poszukiwania trzeciej drogi, poza oferowaną przez ponowoczesny świat alternatywą: globalizacja (płynność, bezgraniczność) – lokalność (marginalizacja).
W sytuacji nieograniczonego wyboru, triumfu filozofii względności i haseł głoszących kres zaufania do tzw. Wielkich Narracji twórcy polskiego kina dają wyraz odwiecznej potrzebie zakorzenienia w świecie trwałych wartości. «Aby żyć w świecie, trzeba go ustanowić». Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski i Andrzej Kondratiuk podejmują to wyzwanie w naszym imieniu” (opis wydawcy).

Czekają nas rozmowy ze znamienitymi Gośćmi: aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, który w filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” wciela się w postać brata reżysera, patrona festiwalu – Andrzeja Kondratiuka; filmoznawczynią Nataszą Korczarowską-Różycką, autorką publikacji „Ojczyzny prywatne”, na której oparto tegoroczny program festiwalu; Janem Jakubem Kolskim – reżyserem prezentowanej podczas festiwalu „Historii kina w Popielawach”; aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, który w ww. filmie wciela się w postać Józefa Andryszka, jednego z głównych bohaterów; Ajką Tarasow – drugim reżyserem wielu filmów Andrzeja Kondratiuka.

W malowniczych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa obejrzymy trzy pierwszorzędne produkcje: „Mleczną drogę” Andrzeja Kondratiuka, poetycką, filozoficzną opowieść o starym człowieku, który za wszelką cenę chce cofnąć czas i znów być młody; „Dolinę Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, opartą na głośnej powieści Czesława Miłosza, „hołd złożony jednemu artyście przez drugiego”, w którym to filmie „Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony” (oba cytaty za: filmpolski.pl); „Historię kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego, pełen surrealistycznych wizji „film o kinie i miłości, wielkim bólu i przeznaczeniu” (za: culture.pl).   

Program 4. edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”:

25.08.2023 r. (piątek), godz. 19.30, plaża miejska w Serocku 
> rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem, którą poprowadzi dziennikarka filmowa Dorota Chrobak;
> pokaz filmu „Mleczna droga” (reż. A. Kondratiuk)
 
26.08.2023 r. (sobota), godz. 19.30, plac obok GOK Nieporęt
> rozmowa z Nataszą Korczarowską-Różycką, którą poprowadzi dziennikarka i historyczka sztuki Anna Sańczuk
> pokaz filmu „Dolina Issy” (reż. T. Konwicki)

27.08.2023 r. (niedziela), godz. 19.30, Park Świętojański w Wieliszewie
> rozmowa z Janem Jakubem Kolskim, Krzysztofem Majchrzakiem i Ajką Tarasow, którą poprowadzi dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski;
> pokaz filmu „Historia kina w Popielawach” (reż. J.J. Kolski)

W centrum plakatu widnieje znak żeglugowy C.1: Ograniczona głębokość. Jak można go zinterpretować w kontekście tegorocznego Festiwalu i wyświetlanych na nim filmowych dzieł? Czy chodzi o ograniczoną w czasie długość ludzkiego życia, bądź o to, że każdy z nas nurkuje na sobie właściwą głębokość, idzie własną drogą?

Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne byłoby nie twoje” (Czesław Miłosz, „Dolina Issy”, rozdz. XXXVIII).

Wstęp wolny