Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”

Data: 25.08.2023 r., godz. 19.30    1565
4. edycja plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka | 25-27.08.2023 r., Serock, Nieporęt, Wieliszew

plakat 4. edycji Festiwalu Filmowego im. A. Kondratiuka, w którego centrum, na czarnym tle, znajduje się znak żeglugowy Ograniczona głębokość

„[Nie zapominaj] skąd przychodzisz i dokąd idziesz”.
(„Mleczna droga”, reż. A. Kondratiuk)

Zapraszamy na czwartą już edycję plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego imienia Andrzeja Kondratiuka. Program tegorocznego Festiwalu został oparty na publikacji „Ojczyzny prywatne” Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, w której autorka analizuje jeden z nurtów twórczości trzech wybitnych polskich reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego, Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Kondratiuka.

„«Ojczyzny prywatne» to efekt poszukiwania trzeciej drogi, poza oferowaną przez ponowoczesny świat alternatywą: globalizacja (płynność, bezgraniczność) – lokalność (marginalizacja).
W sytuacji nieograniczonego wyboru, triumfu filozofii względności i haseł głoszących kres zaufania do tzw. Wielkich Narracji twórcy polskiego kina dają wyraz odwiecznej potrzebie zakorzenienia w świecie trwałych wartości. «Aby żyć w świecie, trzeba go ustanowić». Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski i Andrzej Kondratiuk podejmują to wyzwanie w naszym imieniu” (opis wydawcy).

Czekają nas rozmowy ze znamienitymi Gośćmi: aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, który w filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” wciela się w postać brata reżysera, patrona festiwalu – Andrzeja Kondratiuka; filmoznawczynią Nataszą Korczarowską-Różycką, autorką publikacji „Ojczyzny prywatne”, na której oparto tegoroczny program festiwalu; Janem Jakubem Kolskim – reżyserem prezentowanej podczas festiwalu „Historii kina w Popielawach”; aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, który w ww. filmie wciela się w postać Józefa Andryszka, jednego z głównych bohaterów; Ajką Tarasow – drugim reżyserem wielu filmów Andrzeja Kondratiuka.

W malowniczych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa obejrzymy trzy pierwszorzędne produkcje: „Mleczną drogę” Andrzeja Kondratiuka, poetycką, filozoficzną opowieść o starym człowieku, który za wszelką cenę chce cofnąć czas i znów być młody; „Dolinę Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, opartą na głośnej powieści Czesława Miłosza, „hołd złożony jednemu artyście przez drugiego”, w którym to filmie „Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony” (oba cytaty za: filmpolski.pl); „Historię kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego, pełen surrealistycznych wizji „film o kinie i miłości, wielkim bólu i przeznaczeniu” (za: culture.pl).   

Program 4. edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”:

25.08.2023 r. (piątek), godz. 19.30, plaża miejska w Serocku 
> rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem, którą poprowadzi dziennikarka filmowa Dorota Chrobak;
> pokaz filmu „Mleczna droga” (reż. A. Kondratiuk)
 
26.08.2023 r. (sobota), godz. 19.30, plac obok GOK Nieporęt
> rozmowa z Nataszą Korczarowską-Różycką, którą poprowadzi dziennikarka i historyczka sztuki Anna Sańczuk
> pokaz filmu „Dolina Issy” (reż. T. Konwicki)

27.08.2023 r. (niedziela), godz. 19.30, Park Świętojański w Wieliszewie
> rozmowa z Janem Jakubem Kolskim, Krzysztofem Majchrzakiem i Ajką Tarasow, którą poprowadzi dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski;
> pokaz filmu „Historia kina w Popielawach” (reż. J.J. Kolski)

W centrum plakatu widnieje znak żeglugowy C.1: Ograniczona głębokość. Jak można go zinterpretować w kontekście tegorocznego Festiwalu i wyświetlanych na nim filmowych dzieł? Czy chodzi o ograniczoną w czasie długość ludzkiego życia, bądź o to, że każdy z nas nurkuje na sobie właściwą głębokość, idzie własną drogą?

Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne byłoby nie twoje” (Czesław Miłosz, „Dolina Issy”, rozdz. XXXVIII).

Wstęp wolny

 

Festiwal_Kondratiuka.jpg (24 KB)

FOTORELACJA z Festiwalu jest do obejrzenia tu: KLIK.