„Prace wybrane” prof. Stanisław Wieczorek

Data: 11.05.2024 r., godz. 15.00    374
Wystawa prof. Stanisława Wieczorka w Galerii Sztuki na Prostej | wernisaż: 11.05.2024 r., godz. 15.00

plakat_Wieczorek_mini.jpg (100 KB)

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki na Prostej na wystawę „Prace wybrane” profesora Stanisława Wieczorka, jednego z bohaterów naszego projektu „Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ścianką” (https://youtu.be/QSZppIXmH5w?list=PL3atIQV20q2FgfQ-9pulqszDOIeGOpd5a).

Wernisaż odbędzie się w Galerii Sztuki na Prostej, ul. Prosta 2, 05-110 Jabłonna, 11 maja 2024 r. o godz. 15.00.

Kuratorem wystawy jest dr Robert Żbikowski, a tekstem wprowadzającym opatrzył to wydarzenie prof. Sławomir Marzec:

„Jak opisać sztukę, projekty graficzne i rozliczne dokonania Profesora Stanisława Wieczorka w kilku zdaniach?... Człowieka-instytucji, za którego przedsięwzięciami rzeczywistość podążała w trwodze i zadyszce porzucając swe normy, przepisy i swoje „nie da się”. A każdy, kto wpadał w tarapaty w końcu rozumiał: trzeba z tym iść do Wieczorka. Bo jest on Profesorem od Spraw Niemożliwych. A ściślej: nie/niemożliwych.
Ten dynamizm i wola działania przenika także całą jego twórczość. Lapidarność, klarowność wydobywane są tu z migotów naszej widzialności, z bulgotania naszej codzienności. I ukazują pole działania, pole gry, którą trzeba po prostu podjąć. Ukazują świat, w którym możemy coś zrobić, a przede wszystkim dokonać samookreślenia. I wciąż na nowo uczyć się - jak sam podkreśla - rozróżniać dobro od zła. Jednocześnie otwierając się na tajemnicę istnienia. Nie ma więc tu narracji. Nie ma tragizmu ekspresji, psychologicznych zapętleń, dętych lub smętnych farmazonów, jawnej lub ukrytej reedukacji, ani „rewolucyjnych” radykalizmów. A tylko: oto jest świat, któremu trzeba sprostać i który trzeba docenić.
W jego twórczości przeplatają się różne wymiary sztuki – od kontemplacji po funkcjonalność, od nastrojowości do bezosobowej mechaniczności. Zawsze z wielką świadomością sztuki, tradycji, jak i naszych ludzkich ograniczeń. Z pamiętaniem granic, za którymi już tylko bełkot albo pozerstwo. Stąd też tematem głównym prac Stanisława Wieczorka jest przestrzeń, choć pojmowana różnorako i ukazywana w różny sposób – jak w najnowszych cyklach Góry, Morze, Słoneczka, Chmury. Przestrzeń, która wciąż domaga się dookreślenia przez naszą obecność”.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.