Konkursy

Edytor

Edytor

Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka "W OPARACH ABSURDU"
Zapraszamy na kolejną edycję wakacyjnego, plenerowego Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. Tym razem festiwalowym wydarzeniom towarzyszy hasło: „W OPARACH ABSURDU”. 

Przyjrzyjmy się razem superbohaterom, takim jak Batman czy As z „Hydrozagadki”. Dołączmy do malowniczego korowodu gości balu na statku, którym kończy się kultowy „Rejs”. Poczujmy się jak bohaterowie „Seksmisji”, którzy po wielu latach obudzili się w nieznanym sobie świecie i próbują się w nim odnaleźć. 

Seanse kultowych polskich komedii – w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie – poprzedzą rozmowy z zaproszonymi gośćmi (ich tożsamość będziemy odkrywać przed Państwem stopniowo, tak by powoli budować napięcie ?), krótkometrażowe filmy zdolnych młodych twórców oraz dodatkowe atrakcje. ZAPRASZAMY! 

Repertuar festiwalu stanowią kultowe polskie komedie: 

„Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka (1970) – dowód na to, że w polskim kinie wszystko jest możliwe. Nawet nasączona absurdem kpina z rzeczywistości i jej populistycznych haseł w czasach, kiedy krytyka była zakazana i niebezpieczna. Dziś „Hydrozagadkę” ogląda się jak pierwszorzędną parodię amerykańskiego mitu superbohatera, ale warto pamiętać, że wątki superbohaterskie zawsze wracały do kultury w momentach państwowych i światowych kryzysów. To surrealistyczne kino jest więc nie tylko przykładem polskiej komedii z najwyższej półki, ale także wyrazem głęboko ludzkiej potrzeby eskapizmu: choćby chwilowej ucieczki od rzeczywistości.

„Rejs” Marka Piwowskiego (1970) – klasyk polskiej komedii, którego bezbłędna recepcja wydaje się doświadczeniem wspólnym kolejnych pokoleń Polaków, co w czasach społecznego dystansu i przymusowego wycofania z życia publicznego jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Statek, którym płyną bohaterowie Piwowskiego, jest surrealistyczną przestrzenią spotkania całej gamy osobliwości ludzkich typów, z ich ambicjami, ideałami, marzeniami czy intrygami.

„Seksmisja” Juliusza Machulskiego (1983) – surrealizm w wydaniu komediowo potraktowanego science fiction pokazuje świat po wojnie nuklearnej, którą przeżyły wyłącznie kobiety. I dwóch mężczyzn, zahibernowanych w ramach eksperymentu. Ta fantastyczna wycieczka w 2044 rok w rzeczywistości, w której mierzymy się ze światowym kataklizmem, jakim jest pandemia COVID-19, wydaje się szczególnie krzepiąca. Machulski przecież, konstruując swoją utopię, ostatecznie ją rozmontowuje, pokazując, że życie zawsze dąży do równowagi. A świat, nawet po największych wstrząsach, wraca na właściwe tory.

Zestawienie prezentowanych przez nas filmów nie jest przypadkowe. „Rejs” i „Hydrozagadka” były kręcone w okolicach Jeziora Zegrzyńskiego, natomiast jedna ze scen „Seksmisji” odbywa się na plaży w Łebie (rozcięcie plandeki i wyjście na zewnątrz). Dlatego właśnie festiwalowe pokazy zostały zaplanowane w malowniczych plenerach powiatu legionowskiego.

Seansom uznanych dzieł będą towarzyszyć krótkometrażowe debiuty z nurtu surrealizmu. Podczas festiwalu jako supporty zostaną pokazane następujące tytuły młodych twórców: 

„Fikołek” (2019) Mileny Dutkowskiej (29 min) – surrealistyczna wizja świata, w którym Anioł Stróż, aby skuteczniej pełnić swoje zadanie, schodzi z nieba i z impetem ląduje w życiu mieszkającego z despotyczną matką Adama. A wkrótce, skuszony doczesnym życiem, zaczyna – delikatnie mówiąc – nadużywać swoich kompetencji. 

„Maria nie żyje” (2020) Martyny Majewskiej (30 min) – purnonsensowa opowieść o Marii, która – choć zmarła – pozostała wśród żywych i przygląda się przygotowaniom do swojego pogrzebu. Jednocześnie poznaje prawdziwe relacje wśród jej najbliższej rodziny i – jedną nogą na tamtym świecie – dowiaduje się, że „tak jak źle żyła, tak źle umarła”.

„Prawdziwe uczucia” (2020) Jana Kuźniaka (18 min) – gwiazdorsko obsadzona (Małgorzata Kożuchowska i Jacek Poniedziałek) surrealistyczna przypowieść o świecie przyszłości, w którym idealnie zaprogramowane androidy zastępują rodzinę. Ale ludzkie uczucia jak zwykle okazują się bardziej skomplikowane niż cyfrowo zorganizowana rzeczywistość.
 

PROGRAM Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka „W OPARACH ABSURDU”:  

I dzień, piątek, 27 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt Pilawa, ul. Wojska Polskiego 3 

Pokaz filmu pt. „Hydrozagadka”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Fikołek”.
Wstęp do seansów: rozmowa z gośćmi na temat superbohaterów – skąd się wzięli i po co są nam potrzebni, dlaczego najwięcej ich zamieszkuje amerykańską kulturę popularną, jakie nastroje społeczne symbolizują, czy mamy jakichś polskich superbohaterów?
Po filmach, ok. godz. 21.30, występ Klubu Komediowego inspirowany „Hydrozagadką”.

II dzień, sobota, 28 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, plaża miejska w Serocku

Pokaz filmu pt. „Rejs”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Maria nie żyje”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat humoru w czasach PRL-u.
Po pokazie filmów happening na zacumowanym statku – bal maskowy z DJ-em.

III dzień, niedziela, 29 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Park Świętojański w Wieliszewie

Pokaz filmu pt. „Seksmisja”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Prawdziwe uczucia”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat realizacji futurystycznego filmu w latach 80.
Tego dnia o godzinie 14.00 wystartuje gra miejska inspirowana „Seksmisją”.
 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. 

Więcej na temat występu Klubu Komediowego, balu maskowego na statku oraz gry miejskiej – WKRÓTCE. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ściankąCzy wiecie, że wśród nas mieszkają ludzie sztuki? Na swoje miejsce na ziemi, niekiedy także miejsce pracy twórczej, wybrali jedną z miejscowości naszego powiatu. Znacie ich? A może jedną z takich osób jest Wasz sąsiad zza żywopłotu? Lub sąsiadka mieszkająca dwa bloki dalej, którą spotykacie podczas spacerów z psem?

W ramach projektu „Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ścianką” postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych sąsiadów i sąsiadek wykonujących artystyczne zawody – muzyków, plastyków, pisarzy i ludzi filmu. Odwiedzimy ich z kamerą i porozmawiamy o zawodzie artysty. Twórców w naszym sąsiedztwie jest wielu, na początek porozmawiamy z:

artystą plastykiem prof. Stanisławem Wieczorkiem

aktorką Jowitą Budnik

pisarką Zuzanną Śliwą

gitarzystą basowym Krzysztofem Ścierańskim

malarką Katarzyną Gawlik

aktorem Andrzejem Grabarczykiem

pisarzem Sławomirem Koprem

wokalistką Gośką Andrzejewską-Składanek
 

Czy macie pytania, które chcielibyście zadać bohaterkom i bohaterom naszych rozmów? Jeśli tak, to piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a my postaramy się – w miarę możliwości – uzyskać na nie odpowiedzi :) Czas – start!

Nagrania przeprowadzonych rozmów będziemy publikować już od sierpnia! Jesienią natomiast planujemy dla Was kolejne niespodzianki w ramach projektu - warsztaty i konkurs.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

grafika: Marlena Dziedzic-Nawrocka

Wędrujące czytanie z Grzegorzem Kasdepke


Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejne Wędrujące Czytanie ☀️
 
W wakacyjną podróż z książką zabierze Was tym razem znany i lubiany pisarz książek dla najmłodszych (i nie tylko!) – Pan Grzegorz Kasdepke.
 

SPOTKAMY SIĘ W KAŻDEJ BIBLIOTECE POWIATU LEGIONOWSKIEGO:

28 czerwca 10:00-12:00 Nieporęt, ul. Dworcowa 9a, teren przy Bibliotece Publicznej Gminy Nieporęt
28 czerwca 13:30-15:30 Łajki, ul. Moniuszki 2, teren przy Gminnym Centrum Kultury w Łajskach
13 lipca 10:00-12:00 Jabłonna, ul. Modlińska 102, teren przy Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie
13 lipca 13:00-15:00 Legionowo, Park Solidarności
14 lipca 10:00-12:00 Serock, ul. Pułtuska 35, teren przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Kraj-obrazy - letnie plenery malarskie

Zapraszamy dorosłych na drugą edycję letnich plenerów malarskich z Katarzyną Gawlik. Tym razem tematem spotkań będzie pejzaż.

Co sobotę przez całe wakacje (lipiec i sierpień) w godzinach 10.00-14.00 w podanej wcześniej lokalizacji odbywać się będzie plener artystyczny, podczas którego nad uczestnikami czuwać będzie i twórczo inspirować absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarka Katarzyna Gawlik.

Plenery – co tydzień w innym miejscu – będą dotyczyły kolejnych malowniczych zakątków powiatu legionowskiego.

Pierwsze spotkanie już 3 lipca br. w Serocku! Zbiórka o godz. 10.00 przy bramie kościoła (ul. Farna 7).

10 lipca 2021 r.: zbiórka przy Kościele Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie przy ul. Modlińskiej 58.

17 lipca 2021 r.: Wieliszew, ul. Myśliwska do końca, rezerwat Łęgi Wieliszewskie;

24 lipca 2021 r.: kopalnia piasku Jabłonna-Józefów, ul. Sienkiewicza (w Józefowie) do końca (zbiórka przy krzyżu); wskazówki dojazdu: Z ulicy Strużańskiej można zjechać w ul. Szkolną, następnie skręcić w ul. Miejską, przechodzącą w ul. Sienkiewicza, przy której stoi wspomniany krzyż.

Najbliższe plenery:  

31 lipca 2021 r.: Pałac Zegrzyński  opuszczona przystań, Zegrze Północne, ul. prof. Groszkowskiego. 

7 lipca 2021 r.: Wieliszew 52.436542, 20.991254 (Na drodze nr 61 Legionowo-Zegrze, jadąc od strony Legionowa, zjeżdżamy natychmiast za wiaduktem kolejowym w prawo. Wiadukt znajduje się kawałek przed rondem. Jadąc wzdłuż drogi, zjeżdżamy odrobinę w dół na łąki.)

Wybrane prace uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Na warsztaty malarskie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat, bez względu na artystyczne doświadczenie.

Plenery są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy (imię, nazwisko i telefon kontaktowy przesłane na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS na stronie: www.pik.legionowski.pl.

Technika tworzenia jest dowolna. Przybory malarskie – papier, farby, pędzle, woda, naczynia itd. itp. każdy uczestnik/uczestniczka spotkania organizuje we własnym zakresie.

W razie niesprzyjającej aury w danym dniu plener zostaje odwołany.

O prowadzącej:

Katarzyna Gawlik ‒ absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w pracowni malarskiej prof. Urszuli Mroczek. Z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz, w pracowni projektowej doc. Henryki Gałązki i malarskiej prof. Grzegorza Pabla. Podczas poszukiwań swojej artystycznej drogi malowała, tworzyła collage oraz instalacje. Zawodowo zajęła się projektowaniem wnętrz. W ostatnim czasie wraca do swojej pierwszej miłości ‒ malarstwa.

Organizatorzy: Powiat Legionowski, 
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie 

Partnerzy: Gmina Jabłonna, Miasto Legionowo, Gmina Nieporęt, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew 

 

Subskrybuj to źródło RSS