ul. Sowińskiego 15
05-120 Legionowo
tel. +48 (22) 774 21 44
e-mail: biuro@pik.legionowski.pl
www: http://pik.legionowski.pl
W maju zaprezentowaliśmy pięć krótkometrażowych obrazów nominowanych w tym roku do nagród amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Były to: Aya, Boogaloo and Graham, Maślana lampa (La lampe au beurre de yak), Parvaneh i zwycięska Rozmowa (The phone call). Przed projekcją moderatorka spotkania Kaja Klimek oraz dyrektor Short Waves Festival Szymon Stemplewski przybliżyli zgromadzonym ideę krótkiego metrażu oraz opowiedzieli o problemach, z jakimi boryka się ten obszar kina. Po obejrzeniu filmów widzowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Szymon Stemplewski, dyrektor Short Waves Festival:
„Kino krótkometrażowe to bardzo ciekawy temat i odrębna część światowej kinematografii. Zazwyczaj krótki film definiuje się jako dzieło sztuki filmowej trwające od minuty do 30-45 minut.
Większość twórców pierwsze kroki w świecie filmu stawia właśnie na polu krótkiego metrażu. Krótkie fabuły, dokumenty, animacje i eksperymenty realizowane są głównie w szkołach filmowych i artystycznych, ale zdarzają się także twórcy, którzy są wierni tej formule po zakończeniu profesjonalnej edukacji. Praca nad filmem krótkometrażowym stwarza szansę na poznanie mechanizmów związanych z procesem powstawania filmów oraz umożliwia doskonalenie filmowego rzemiosła. To także format pozwalający podjąć ryzyko, które jest niezwykle istotne w wypracowaniu swojego własnego odrębnego stylu i języka filmowego. Podczas pracy przy dużych, pełnometrażowych produkcjach, twórcy podlegają ogromnej presji związanej z budżetem czy kalendarzem planu zdjęciowego i dlatego często rezygnują z eksperymentów czy radykalnych pomysłów. Kino krótkometrażowe pozwala na wolność, która jest bardzo ceniona przez twórców i szczególnie istotna, gdy poruszamy się w polu sztuki.
Krótki metraż to także świetna promocja dla twórców, którzy odnoszą pierwsze sukcesy na uznanych festiwalach, a także każdego roku mogą powalczyć o statuetkę Oscara, przyznawaną dla krótkiego filmu aktorskiego oraz animacji.
Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte, którą reprezentuję, od wielu lat zajmuje się promocją i prezentacją krótkiego kina, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Największym projektem związanym z tymi działaniami jest organizowany od 2009 roku Short Waves Festival. Wydarzenie to składa się z części stacjonarnej odbywającej się w Poznaniu oraz części objazdowej – w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego kraju. Za granicą promujemy głównie polskie kino krótkometrażowe, m.in. w ramach cyklu pokazów Polish Wave. Projekcje odbywają się nie tylko w kilkunastu miejscach w Europie, ale także Ameryce Południowej i Azji”.