wydarzenia

Wystawa "Trzy spojrzenia"


Zapraszamy na kolejną wystawę w naszej bibliotecznej „galerii”, zorganizowaną we współpracy z Galerią Sztuki na Prostej. Tym razem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie oraz w Galerii Sztuki na Prostej można podziwiać prace grupy twórczej „Trzy spojrzenia” pokazujące kobiece spojrzenie artystyczne. Autorki prac przedstawiają rezultaty eksperymentów i poszukiwań, a także starań, aby odwzorować świat w sposób odrębny i indywidualny.

Kobiety do niedawna były rzadko obecne w sztuce. Historia sztuki odnotowuje pojedyncze artystki na przestrzeni czasów. Jednak wkład kobiet w sztukę był przeogromny. Bardzo często były natchnieniem malarzy. O roli kobiet w historii sztuki można dowiedzieć się z pozycji książkowych towarzyszących wystawie.

„Grupę twórczą „Trzy spojrzenia” stworzyły Małgorzata Jaworska, Urszula Poncyliusz i Anna Stachera. Artystki poznały się podczas Studiów Podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Łączy je wspólnota postaw, potrzeba ekspresji siebie ale też przyjaźń i chęć wzajemnego wspierania. Każda z nich jest indywidualnością, inaczej postrzega rzeczywistość i wyraźnie akcentuje swoją odrębność I to jest podstawowy atut tej grupy. Sztuka ma bowiem wiele odcieni. 
 

Artystki, czerpiąc inspiracje z otaczającego ich świata i własnych przeżyć, wypowiadają się w rozmaitych technikach malarskich i graficznych. Na wystawie możemy zobaczyć zarówno pełne koloru pejzaże, jak również obrazy prawie monochromatyczne, grafiki, monotypie, kolaże i formy eksperymentalne. 

Wystawa czynna do 22 maja 2019 roku”.