KO-MAR z wizytą Zegrzynku – konkurs na etiudę teatralną

Liczba odwiedzających: 259
Z okazji Roku Marii Konopnickiej przygotowaliśmy KONKURS na etiudę teatralną nawiązującą do wizyt poetki w dworku Szaniawskich.

konop_etiud_konk2b_w.jpg (695 KB)

Z okazji Roku Marii Konopnickiej przygotowaliśmy KONKURS na etiudę teatralną nawiązującą do wizyt poetki w dworku Szaniawskich. Zwycięskie prace zostaną wystawione w plenerze w Zegrzynku! 

Pod koniec XIX w. Zegrzynek był miejscowością tętniącą życiem: wielki, napędzany parą młyn (jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie w tamtym czasie) wraz z magazynami i domami robotników, sady i rozarium pachnące wieloma odmianami róż... Dyrektorem młyna był wówczas młody Adam Zygmunt Szaniawski, ojciec przyszłego dramaturga Jerzego Szaniawskiego. Po wielkim pożarze młyna w 1901 r. państwo Szaniawscy postanowili przekształcić osadę fabryczną w miejscowość letniskową. W Zegrzynku, w modrzewiowym dworku rodziny Szaniawskich bywali już wcześniej znamienici goście, przedstawiciele świata kultury: Maria Konopnicka, Deotyma, Konrad Prószyński, Eliza Orzeszkowa czy Ignacy Kraszewski. 

Teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, jak mogła wyglądać wizyta Marii Konopnickiej, patronki legionowskiego liceum, w Zegrzynku... Oficjalnie czy bardziej „na luzie”? Czy ona i młody Jerzy, przyszły autor „Dwóch teatrów”, kiedykolwiek ze sobą rozmawiali? Jeśli tak, to o czym? Jakimi ścieżkami Maria lubiła spacerować? Kogo spotykała? Które widoki podziwiała? Pomysł na który z utworów mógł jej przyjść do głowy, kiedy przystawała nad malowniczym brzegiem Narwi?

Konkurs został włączony do V edycji Festiwalu Szaniawskiego Legionowo. Więcej informacji: http://www.moklegionowo.pl/zawartosc/szaniawski_fest.html.

Termin nadsyłania prac: 13 marca 2022 r


Regulamin i formularze zgłoszeniowe: [otwórz]