Prawiek ‒ mikrokosmos

Liczba odwiedzających: 1092
Zapraszamy do odwiedzenia Prawieku, do którego ścieżką w wyobraźni dotrzecie z pomocą magicznej kuli goszczącej na rynku miejskim w Legionowie.

Projekt „Prawiek-mikrokosmos” dobiegł końca, ale jego rezultaty ‒ mamy wielką nadzieję ‒ wciąż pozytywnie oddziałują i będą oddziaływać.

W sobotę 11 grudnia 2021 r. przenieśliśmy się w mistyczny czas Prawieku z powieści naszej noblistki Olgi Tokarczuk. 
Wprowadzeni przez fantastyczny występ Teatru Akt, pilnowani przez czterech Archaniołów mogliśmy dokonać uroczystego odsłonięcia makiety tytułowej wsi, wykonanej przez grupę wspaniałej młodzieży z Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i Zespół Szkolny Milenium.

Relacje z odsłonięcia makiety:
pik.legionowski.pl/aktualnosci/220/
www.youtube.com/watch?v=gZmX99cPlaE&t=21s
www.facebook.com/1627452120869551/videos/439767100938877
powiat-legionowski.pl/kurier - KURIER Informator Powiatu Legionowskiego nr 143 str. 7


Z przyjemnością informujemy, że laureatką konkursu na scenariusz metodyczny „Wokół mikrokosmosu Prawieku” została pani Małgorzata Paderewska, nauczycielka historii w LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie i Zespole Szkół Salezjańskich w Legionowie, która przygotowała plan zajęć z młodzieżą pt. „Mądrość Prawieku”.
Wyróżnienie w konkursie otrzymuje pani Karolina Wiekiera, nauczycielka języka polskiego w Akademii Dobrej Edukacji w Jabłonnie, za cykl lekcji powiązany z powieścią „Prawiek i inne czasy” O. Tokarczuk oraz instalacją artystyczną „Prawiek – mikrokosmos” znajdującą się na rynku w Legionowie.
Serdecznie GRATULUJEMY!

Oba scenariusze udostępniamy do wykorzystania podczas lekcji z uczniami klas 4-6 szkoły podstawowej (scenariusz p. Karoliny Wiekiery) oraz uczniami klasy 8 szkoły podstawowej lub szkół ponadpodstawowych (scenariusz p. Małgorzaty Paderewskiej).
Oba scenariusze – z nadzieją, że posłużą pedagogom do przeprowadzenia wartościowych zajęć – udostępniamy na naszej stronie www:
pik.legionowski.pl/aktualnosci/189


Ważnym elementem projektu „Prawiek – mikrokosmos” było stworzenie podczas warsztatów ceramicznych budowli obecnych w Prawieku. Uczestnikami warsztatów – rodzaju artystycznej podróży – byli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przy wsparciu wolontariuszy z Zespołu Szkolnego Milenium. Wrażliwość osób z niepełnosprawnością oraz pewna świeżość postrzegania, która zapewnia inną perspektywę, przekładały się na tworzoną instalację.

Makieta wioski z powieści Olgi Tokarczuk powstawała na dworcu w Legionowie (pomieszczenia na warsztaty użyczyły nam Poczytalnia Legionowo i KZB Legionowo Sp. z o.o.), a postępy prac można było obserwować przez przeszklone okna naszej tymczasowej pracowni.
Od strony artystycznej nad całością czuwała Weronika Althamer, a Anna Cieślak i Agata Wrotkowska z Zespołu Szkolnego Milenium pilnowały zgodności z literackim oryginałem. W pracy, zwłaszcza z ceramiką, pomagali: Anna Wijatkowska z Fundacji Artystycznej Wylepiarnia i Jerzy Jastrzębski z Fundacji „Promień Słońca”.

Relacja z warsztatów: 
pik.legionowski.pl/aktualnosci/221

Jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym w projekt "Prawiek ‒ mikrokosmos", w tym przede wszystkim Twórcom makiety, ich Opiekunom, Darczyńcom, naszym Patronom, Partnerom oraz Mediom ❤️

  • PATRONI: Powiat Legionowski, Miasto Legionowo
  • PARTNERZY: Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Zespół Szkolny Milenium, Fundacja Promień Słońca, Fundacja Artystyczna Wylepiarnia, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • PATRONI MEDIALNI: Radio Kolor, „Gazeta Powiatowa”, „Mazowieckie To i Owo”, LEGIO24, LegioStrefa.pl
  • MECENASEM przedsięwzięcia jest Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS.

MKDNiSm.gif (10 KB)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.