Archiwum

Konkurs plastyczny "Ja ARTYSTA, ja ARTYSTKA"Trzecim elementem projektu „Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ścianką” jest konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Czy wiecie, że artysta to też zawód? Jak strażak, lekarka, sprzedawca, nauczyciel czy prawniczka.

Jaką dziedzinę sztuki lubicie najbardziej? Muzykę? Plastykę? Chcielibyście kiedyś grać w zespole muzycznym, pisać książki, malować obrazy, a może robić filmy, które potem wszyscy oglądaliby w kinie?

Gdybyście mieli w przyszłości pracować twórczo jako artyści, to kim byście byli? Malarką? Kompozytorem? Pisarką? Aktorem? Reżyserką? Jak by wyglądała Wasza praca? Przedstawcie to za pomocą dowolnej techniki kredkami, ołówkiem, farbami, modeliną, w formie kolażu, fotografii, rzeźby itd.

Na Wasze prace czekamy do 18 października 2021 r.

Zapraszamy do poznawania artystycznych zawodów i zachęcamy do kreatywnej zabawy. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody!

Regulamin konkursu „Ja ARTYSTA, ja ARTYSTKA”: KLIK

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • Dział: Konkursy

KINO OTWARTE na sztukę "Malarka i złodziej"Po wakacjach kontynuujemy nasz filmowy cykl online: KINO OTWARTE na sztukę.

Tym razem zapraszamy do wspólnego obejrzenia niezwykłego dokumentu „Malarka i złodziej”.

Film ukazuje skomplikowaną relację mieszkającej w Oslo czeskiej artystki Barbory Kysilkovej i złodzieja jej dwóch prac  ̶  Karla Bertila Nordlanda. Na pytanie, dlaczego ukradł obrazy z galerii, mężczyzna odpowiedział: „Bo były bardzo piękne”.

„Fascynujący i wielowymiarowy dokument” (Dariusz Kuźma, „Przekrój”)

Po seansie zapraszamy na rozmowę z Anitą Kozek-Kapuścińską – radczynią prawną i historyczką sztuki, autorką bloga prawochronisztuke.pl.

ZAPRASZAMY! 30.09.2021 r.: seans online filmu dokumentalnego „Malarka i złodziej”, godz. 19.00; rozmowa z Anitą Kozek-Kapuścińską (online na profilu FB: https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury), godz. 21.00.

Osoby zainteresowane seansem prosimy o przesłanie maila o treści: "MALARKA" na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 29.09.2021 r.٭ 

٭Należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS na stronie: www.pik.legionowski.pl.

Kreatywne pisanie z LoesjeKolejnym elementem naszego projektu "Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ścianką" są warsztaty kreatywnego pisania z Loesje, warsztaty językowe o motywie przewodnim "twórczość/sztuka/artysta".

"Warsztaty "Kreatywne pisanie z Loesje" to zabawa skojarzeniami słownymi i wspólne pisanie krótkich tekstów.

Pobudzają twórcze myślenie oraz inspirują do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci krótkich, niekonwencjonalnych haseł. Warsztaty skłaniają do refleksji nad wymową słów i ich wieloznacznością, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi" (Loesje).

Warsztaty wymagają pewnych kompetencji językowych, dlatego też serdecznie zapraszamy na nie młodzież (uczniów szkół ponadpodstawowych) i dorosłych.

Kreatywne pisanie z Loesje: 2 października 2021 r., godz. 10.00-14.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a)

Warsztaty są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy: imię i nazwisko przesłane na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..*

*(Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZBUDUJ z PIK Prawiek OLGI TOKARCZUK
Prawiek to miejsce magiczne, gdzie świat realny styka się z metafizycznym. Nad ludzkim życiem czuwają tu anioły i Matka Boska. Powieść Olgi Tokarczuk ukazuje losy dwóch rodów, mieszkańców Prawieku i Jeszkotle oraz innych okolicznych bytów. Bogata symbolika poszerza znaczenie przedstawianych w książce „Prawiek i inne czasy” wydarzeń i nadaje im wymiar uniwersalny.

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) w niecodzienny sposób chciałaby uhonorować noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni Legionowa, na skwerze ks. Popiełuszki, makietę tytułowego Prawieku, której sklepieniem będzie kopuła o wysokości 4,4 m i średnicy 3,2 m. Makieta Prawieku pozwoli w pierwszej warstwie poznać obraz polskiej wsi na przestrzeni półwiecza ‒ od czasów przed I wojną światową do lat 70. XX w., jednak sama powieść jest pełna głębszych odniesień mitologicznych i biblijnych. Odwzorowanie Prawieku stanowi odwołanie do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i swoistym folklorem, umożliwia też zwrócenie uwagi na różne grupy społeczne, religijne i kulturowe, w tym mniejszościowe.

Ważnym elementem projektu jest stworzenie podczas warsztatów ceramicznych budowli obecnych w Prawieku. Uczestnikami warsztatów będą uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, wspierani przez uczniów Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future. Licealiści jako wolontariusze będą pomagać uczniom z niepełnosprawnością w działaniach twórczych podczas warsztatów. Wrażliwość osób z niepełnosprawnością oraz pewna świeżość postrzegania, która zapewnia inną perspektywę, inną percepcję, z pewnością przełoży się na tworzoną instalację. W makiecie wykorzystane zostaną wytwory ceramiczne uczestników projektu, odwzorowujące topografię i obiekty Prawieku. 

Zaangażowanie osób z niepełnosprawnością do projektu podkreśla jego walor społeczny, integruje różne środowiska, włącza w twórcze działania. Dla osób z niepełnosprawnością sztuka jest również formą terapii i rehabilitacji. 

Miło nam poinformować, że Olga Tokarczuk jest zachwycona naszym projektem i kibicuje jego realizacji. Jednak nie damy rady bez Państwa zaangażowania. Powstanie kopuły z Prawiekiem nie będzie możliwe bez włączenia się w projekt lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. Liczymy na to, że wesprą Państwo to unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie. 

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Liczymy na Państwa darowizny na rzecz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie na realizację projektu „Prawiek – mikrokosmos”. Jeżeli chcą Państwo przyczynić się do urzeczywistnienia tego wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia, to prosimy o przekazanie darowizny z dopiskiem „Prawiek – darowizna” na rachunek bankowy PIK: ING BANK ŚLĄSKI 04 1050 1012 1000 0090 3031 9322. Założyliśmy też zbiórkę na stronie zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/phbrbs

Logotypy / imiona i nazwiska wszystkich darczyńców wyeksponujemy w przestrzeni miejskiej w centralnym miejscu Legionowa, zostaną też podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej PIK i w mediach społecznościowych (jeśli ktoś z Państwa pragnie pozostać anonimowy, prosimy o taką informację)*.

Czy jesteście gotowi pomóc nam zebrać kwotę 20 000 zł na realizację tej wyjątkowej literacko-plastycznej wizji? Liczy się każda wpłata, za którą z góry dziękujemy. Sprawmy wspólnie, żeby w Legionowie stanęła instalacja artystyczna dedykowana Oldze Tokarczuk, która rozsławi stolicę powiatu legionowskiego na cała Polskę.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: 798 502 135.

 *Prosimy o zapoznanie się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html.

KINO OTWARTE "Zupa nic"
A teraz coś, na co czekaliśmy od dawna. Mamy nadzieję, że Wy też :) Serdecznie zapraszamy do KINA OTWARTEGO po raz pierwszy od miesięcy NA ŻYWO! We współpracy z kinem Helios Legionowo pokażemy sierpniową premierę, kolejną z "rodzinnej" serii komedię Kingi Dębskiej ‒ "Zupa nic".

Naszym gościem po seansie będzie odtwórca głównej roli męskiej w filmie ‒ aktor Adam Woronowicz!

ZAPRASZAMY: 16 września 2021 r., godz. 19.00, sala nr 1 kina Helios Legionowo (ul. Piłsudskiego 31c)

Bezpłatne WEJŚCIÓWKI będą do odebrania przy ul. Sowińskiego 15 od środy, 8.09.2021 r., w godzinach pracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Wejściówek niestety już brak.

Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka "W OPARACH ABSURDU"

Festiwalowy weekend za nami. Przez trzy dni Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka "W OPARACH ABSURDU" obejrzeliśmy trzy krótkie metraże, trzy kultowe polskie komedie, porozmawialiśmy z pięciorgiem zaproszonych gości, uczestniczyliśmy w improwizowanym spektaklu warszawskiego Klubu Komediowego, tańczyliśmy do starych polskich przebojów podczas balu kostiumowego na statku Jagodowy Ryś i graliśmy w grę terenową inspirowaną "Seksmisją".
 
Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym Gościom: Ewie Szykulskiej, Hannie Mikuć, Maciejowi Łuczakowi, Mateuszowi Szlachtyczowi i Michałowi Chudolińskiemu oraz prowadzącej rozmowy Magdalenie Felis.
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę nad festiwalem, w tym naszym Partnerom: Powiatowi Legionowskiemu, Urzędowi Miasta i Gminy w Serocku, Gminie Nieporęt, Centrum Rekreacji Nieporęt, Gminie Wieliszew, Ośrodkowi Kultury w Wieliszewie, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalu autorstwa Doroty Milerowicz.
 
Kolejna odsłona naszego festiwalu za rok, do zobaczenia!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • Hydrozagadka--1
 • Hydrozagadka--12
 • Hydrozagadka--14
 • Hydrozagadka--17
 • Hydrozagadka--18
 • Hydrozagadka--21
 • Hydrozagadka--22
 • Hydrozagadka--26
 • Hydrozagadka--29
 • Hydrozagadka--3
 • Hydrozagadka--30
 • Hydrozagadka--31
 • Hydrozagadka--33
 • Hydrozagadka--34
 • Hydrozagadka--37
 • Hydrozagadka--40
 • Hydrozagadka--42
 • Hydrozagadka--44
 • Hydrozagadka--45
 • Hydrozagadka--46
 • Hydrozagadka--47
 • Hydrozagadka--48
 • Hydrozagadka--49
 • Hydrozagadka--51
 • Hydrozagadka--52
 • Hydrozagadka--53
 • Hydrozagadka--54
 • Hydrozagadka--55
 • Hydrozagadka--56
 • Hydrozagadka--57
 • Hydrozagadka--6
 • Hydrozagadka--7
 • Hydrozagadka--8
 • Hydrozagadka--9
 • Rejs--1
 • Rejs--10
 • Rejs--13
 • Rejs--16
 • Rejs--19
 • Rejs--2
 • Rejs--21
 • Rejs--22
 • Rejs--23
 • Rejs--24
 • Rejs--26
 • Rejs--28
 • Rejs--29
 • Rejs--30
 • Rejs--31
 • Rejs--32
 • Rejs--33
 • Rejs--35
 • Rejs--36
 • Rejs--37
 • Rejs--38
 • Rejs--4
 • Rejs--40
 • Rejs--41
 • Rejs--44
 • Rejs--45
 • Rejs--46
 • Rejs--47
 • Rejs--48
 • Rejs--49
 • Rejs--50
 • Rejs--51
 • Rejs--52
 • Rejs--53
 • Rejs--54
 • Rejs--55
 • Rejs--57
 • Rejs--57b
 • Rejs--58
 • Rejs--59
 • Rejs--60
 • Rejs--7
 • Rejs--8
 • Rejs--9
 • Seksmisja--11
 • Seksmisja--12
 • Seksmisja--15
 • Seksmisja--16
 • Seksmisja--17
 • Seksmisja--20
 • Seksmisja--21
 • Seksmisja--22
 • Seksmisja--23
 • Seksmisja--24
 • Seksmisja--25
 • Seksmisja--28
 • Seksmisja--29
 • Seksmisja--3
 • Seksmisja--30
 • Seksmisja--32
 • Seksmisja--33
 • Seksmisja--34
 • Seksmisja--35
 • Seksmisja--37
 • Seksmisja--40
 • Seksmisja--41
 • Seksmisja--42
 • Seksmisja--45
 • Seksmisja--47
 • Seksmisja--51
 • Seksmisja--52
 • Seksmisja--53
 • Seksmisja--54
 • Seksmisja--55
 • Seksmisja--56
 • Seksmisja--57
 • Seksmisja--59
 • Seksmisja--6
 • Seksmisja--60
 • Seksmisja--61
 • Seksmisja--62
 • Seksmisja--63
 • Seksmisja--64
 • Seksmisja--7
 • Seksmisja--9

Simple Image Gallery Extended

Zapraszamy na kolejną edycję wakacyjnego, plenerowego Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. Tym razem festiwalowym wydarzeniom towarzyszy hasło: „W OPARACH ABSURDU”. 

Przyjrzyjmy się razem superbohaterom, takim jak Batman czy As z „Hydrozagadki”. Dołączmy do malowniczego korowodu gości balu na statku, którym kończy się kultowy „Rejs”. Poczujmy się jak bohaterowie „Seksmisji”, którzy po wielu latach obudzili się w nieznanym sobie świecie i próbują się w nim odnaleźć. 

Seanse kultowych polskich komedii – w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie – poprzedzą rozmowy z zaproszonymi gośćmi (ich tożsamość będziemy odkrywać przed Państwem stopniowo, tak by powoli budować napięcie ?), krótkometrażowe filmy zdolnych młodych twórców oraz dodatkowe atrakcje. ZAPRASZAMY!

Oto 
festiwalowa czołówka inspirowana kultową komedią "Rejs" Marka Piwowskiego.

Film: Matylda Damięcka
Muzyka: Wojciech Kilar (ścieżka dźwiękowa z filmu "Rejs")
Występują: pani Krystyna, pani Małgorzata, dziadek Adek, Elżbieta, Antoni

 

Repertuar festiwalu stanowią kultowe polskie komedie: 

Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka (1970) – dowód na to, że w polskim kinie wszystko jest możliwe. Nawet nasączona absurdem kpina z rzeczywistości i jej populistycznych haseł w czasach, kiedy krytyka była zakazana i niebezpieczna. Dziś „Hydrozagadkę” ogląda się jak pierwszorzędną parodię amerykańskiego mitu superbohatera, ale warto pamiętać, że wątki superbohaterskie zawsze wracały do kultury w momentach państwowych i światowych kryzysów. To surrealistyczne kino jest więc nie tylko przykładem polskiej komedii z najwyższej półki, ale także wyrazem głęboko ludzkiej potrzeby eskapizmu: choćby chwilowej ucieczki od rzeczywistości.

Rejs” Marka Piwowskiego (1970) – klasyk polskiej komedii, którego bezbłędna recepcja wydaje się doświadczeniem wspólnym kolejnych pokoleń Polaków, co w czasach społecznego dystansu i przymusowego wycofania z życia publicznego jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Statek, którym płyną bohaterowie Piwowskiego, jest surrealistyczną przestrzenią spotkania całej gamy osobliwości ludzkich typów, z ich ambicjami, ideałami, marzeniami czy intrygami.

Seksmisja” Juliusza Machulskiego (1983) – surrealizm w wydaniu komediowo potraktowanego science fiction pokazuje świat po wojnie nuklearnej, którą przeżyły wyłącznie kobiety. I dwóch mężczyzn, zahibernowanych w ramach eksperymentu. Ta fantastyczna wycieczka w 2044 rok w rzeczywistości, w której mierzymy się ze światowym kataklizmem, jakim jest pandemia COVID-19, wydaje się szczególnie krzepiąca. Machulski przecież, konstruując swoją utopię, ostatecznie ją rozmontowuje, pokazując, że życie zawsze dąży do równowagi. A świat, nawet po największych wstrząsach, wraca na właściwe tory.

Zestawienie prezentowanych przez nas filmów nie jest przypadkowe. „Rejs” i „Hydrozagadka” były kręcone w okolicach Jeziora Zegrzyńskiego, natomiast jedna ze scen „Seksmisji” odbywa się na plaży w Łebie (rozcięcie plandeki i wyjście na zewnątrz). Dlatego właśnie festiwalowe pokazy zostały zaplanowane w malowniczych plenerach powiatu legionowskiego.

Seansom uznanych dzieł będą towarzyszyć krótkometrażowe debiuty z nurtu surrealizmu. Podczas festiwalu jako supporty zostaną pokazane następujące tytuły młodych twórców: 

Fikołek” (2019) Mileny Dutkowskiej (29 min) – surrealistyczna wizja świata, w którym Anioł Stróż, aby skuteczniej pełnić swoje zadanie, schodzi z nieba i z impetem ląduje w życiu mieszkającego z despotyczną matką Adama. A wkrótce, skuszony doczesnym życiem, zaczyna – delikatnie mówiąc – nadużywać swoich kompetencji. 

Maria nie żyje” (2020) Martyny Majewskiej (30 min) – purnonsensowa opowieść o Marii, która – choć zmarła – pozostała wśród żywych i przygląda się przygotowaniom do swojego pogrzebu. Jednocześnie poznaje prawdziwe relacje wśród jej najbliższej rodziny i – jedną nogą na tamtym świecie – dowiaduje się, że „tak jak źle żyła, tak źle umarła”.

Prawdziwe uczucia” (2020) Jana Kuźnika (18 min) – gwiazdorsko obsadzona (Małgorzata Kożuchowska i Jacek Poniedziałek) surrealistyczna przypowieść o świecie przyszłości, w którym idealnie zaprogramowane androidy zastępują rodzinę. Ale ludzkie uczucia jak zwykle okazują się bardziej skomplikowane niż cyfrowo zorganizowana rzeczywistość.
 

---------------------------

Pierwszego dnia festiwalu, w Nieporęcie, po seansach nadarzy się niepowtarzalna okazja, by wziąć udział w przygotowanym specjalnie na ten wieczór występie warszawskiego Klubu Komediowego!

"Klub Komediowy serdecznie zaprasza na spektakl improwizowany o tytule "Zagadki z Hydrozagadki". Wraz z Wami przeniesiemy się do upalnego świata wykreowanego przez Andrzeja Kondratiuka. Będziemy improwizować do fragmentów filmu, które posłużą nam jako inspiracja. W satyrycznym i absurdalnym stylu pokażemy Wam, jak Klub Komediowy interpretuje wybrane sceny Hydrozagadkowej rzeczywistości".

Więcej o Klubie Komediowym można się dowiedzieć tu: https://komediowy.pl/

---------------------------

Pamiętacie zakończenie filmu "Rejs" Marka Piwowskiego? Nocny bal na statku, pod gwiazdami? Przez ekran przewijają się barwne postaci: Rak, Piłkarz, Syrenka, Indianin, Pirat, Krasnoludek, Kowboj, Kaczka, Muchomor, Kogut... W sobotę, drugiego dnia festiwalu, na plaży miejskiej w Serocku przejdziemy płynnie od plenerowego seansu kultowej komedii do balu maskowego z didżejem  – na plaży i na zacumowanym statku Jagodowy Ryś. Przepustką na pokład będzie przebranie – im bardziej fantazyjne, tym lepiej! Co wybierzecie dla siebie: Kaczkę czy Muchomora? ;) ZAPRASZAMY na bal!

---------------------------

Trzeciego dnia festiwalu zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w grze terenowej, której fabuła nawiązuje do świata przedstawionego w komedii SF „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego. 

29.08.2021 r. (niedziela), godz. 14.00-19.00, Park Świętojański w Wieliszewie (ul. Świętojańska 43); zgłoszenia na miejscu bądź przez formularz internetowy: KLIK

Jako uczestnicy gry zostaniecie powitani tymi słowami: 

„Witajcie przybysze! Wcielicie się w nowych członków seksmisyjnej społeczności, która po rewolucji społecznej zdecydowała się na zwiększenie populacji. Zanim to jednak nastąpi, musicie zdobyć odpowiednią wiedzę na temat funkcjonowania naszej społeczności, obowiązującej w niej hierarchii i stosowanej przez nas technologii. Pomogą Wam w tym doświadczeni członkowie. Przed Wami 3 stacje tematycznie – każda odnosi się do jednej z części rzeczywistości. Do każdej stacji przyporządkowane są 3 zadania. Znajdziecie je na terenie parku w postaci kodów QR. Po zeskanowaniu kod odsyła do strony internetowej z poleceniem. Kiedy poprawnie wykonacie wszystkie 9 zadań z 3 stacji tematycznych, zyskamy pewność, że jesteście w pełni przygotowani do życia w nowej, wspaniałej rzeczywistości. Adepci mają 5 godzin na wykonanie wszystkich zadań, jednak średni czas ich realizacji wynosi 1,5 godziny. Czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie?” 

Twórcą gry jest Games Development Mitzner i Reszta.

Regulamin gry: KLIK

 

------------------------------

PROGRAM Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka „W OPARACH ABSURDU” 

I dzień, piątek, 27 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt Pilawa, ul. Wojska Polskiego 3 

Goście: 

Michał Chudoliński  krytyk komiksowy i filmowy, dziennikarz, wykładowca, w Collegium Civitas i Warszawskiej Szkole Filmowej prowadzi zajęcia z amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów. Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga "Gotham w deszczu", współzałożyciel Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej; 

Mateusz Szlachtycz  operator filmowy, reżyser, scenarzysta i autor filmu dokumentalnego "W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u" oraz książki "Kapitan Żbik. Portret pamięciowy"; 

Pokaz filmu pt. „Hydrozagadka”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Fikołek”.
Wstęp do seansów: rozmowa z gośćmi na temat superbohaterów – skąd się wzięli i po co są nam potrzebni, dlaczego najwięcej ich zamieszkuje amerykańską kulturę popularną, jakie nastroje społeczne symbolizują, czy mamy jakichś polskich superbohaterów?
Po filmach, ok. godz. 21.30, występ Klubu Komediowego inspirowany „Hydrozagadką”.

II dzień, sobota, 28 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, plaża miejska w Serocku

Gość: 

Maciej Łuczak ‒ autor książek na temat polskich komedii z czasów PRL-u ("Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie", "Miś, czyli świat według Barei" i "Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę");

Pokaz filmu pt. „Rejs”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Maria nie żyje”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat humoru w czasach PRL-u.
Po pokazie filmów happening na zacumowanym statku – bal maskowy z DJ-em.

III dzień, niedziela, 29 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Park Świętojański w Wieliszewie

Goście: 

Ewa Szykulsk aktorka, która wystąpiła m.in. w "Hydrozagadce" i "Seksmisji". "Grywa w komediach i dramatach z nieomylnym wyczuciem stylu i konwencji. Cenią ją młodzi reżyserzy, zapraszając do udziału w niezależnych i profesjonalnych przedsięwzięciach. Wiedzą, że Szykulska nie boi się eksperymentów i trudnych wyzwań" (źródło: https://akademiapolskiegofilmu.pl/).

Hanna Mikuć  aktorka filmowa i teatralna znana m.in. z "Kobiety w kapeluszu", "Widziadła", komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja" i "Pieniądze to nie wszystko", a także z serialu "M jak Miłość". 

Pokaz filmu pt. „Seksmisja”, przed nim krótkometrażowy film pt. „Prawdziwe uczucia”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat realizacji futurystycznego filmu w latach 80.
Tego dnia o godzinie 14.00 wystartuje gra miejska inspirowana „Seksmisją”.
 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ściankąCzy wiecie, że wśród nas mieszkają ludzie sztuki? Na swoje miejsce na ziemi, niekiedy także miejsce pracy twórczej, wybrali jedną z miejscowości naszego powiatu. Znacie ich? A może jedną z takich osób jest Wasz sąsiad zza żywopłotu? Lub sąsiadka mieszkająca dwa bloki dalej, którą spotykacie podczas spacerów z psem?

W ramach projektu „Mój sąsiad artysta, czyli sztuka za/ścianką” postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych sąsiadów i sąsiadek wykonujących artystyczne zawody – muzyków, plastyków, pisarzy i ludzi filmu. Odwiedzimy ich z kamerą i porozmawiamy o zawodzie artysty. Twórców w naszym sąsiedztwie jest wielu, na początek porozmawiamy z:

artystą plastykiem prof. Stanisławem Wieczorkiem

aktorką Jowitą Budnik

pisarką Zuzanną Śliwą

gitarzystą basowym Krzysztofem Ścierańskim

malarką Katarzyną Gawlik

pisarzem Adamem Michejdą

aktorem Andrzejem Grabarczykiem

wokalistką Gośką Andrzejewską
 

Czy macie pytania, które chcielibyście zadać bohaterkom i bohaterom naszych rozmów? Jeśli tak, to piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a my postaramy się – w miarę możliwości – uzyskać na nie odpowiedzi :) Czas – start!

Nagrania przeprowadzonych rozmów będziemy publikować już od sierpnia! Jesienią natomiast planujemy dla Was kolejne niespodzianki w ramach projektu - warsztaty i konkurs.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

grafika: Marlena Dziedzic-Nawrocka

-----------------------------------------------------------------------------------

֍ O tym, jak z Zagłębia trafił do Jabłonny, dlaczego przedkłada wieś nad miasto i dlaczego artysta tworzy, opowiada profesor STANISŁAW WIECZOREK.֍ O ciemnych stronach aktorskiego zawodu, o tym, jakie są plusy i minusy posiadania własnego kawałka trawnika i gdzie najlepiej odpoczywa, opowiada JOWITA BUDNIK.

Wędrujące czytanie z Grzegorzem Kasdepke


Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejne Wędrujące Czytanie ☀️
 
W wakacyjną podróż z książką zabierze Was tym razem znany i lubiany pisarz książek dla najmłodszych (i nie tylko!) – Pan Grzegorz Kasdepke.
 

SPOTKAMY SIĘ W KAŻDEJ BIBLIOTECE POWIATU LEGIONOWSKIEGO:

28 czerwca 10:00-12:00 Nieporęt, ul. Dworcowa 9a, teren przy Bibliotece Publicznej Gminy Nieporęt
28 czerwca 13:30-15:30 Łajki, ul. Moniuszki 2, teren przy Gminnym Centrum Kultury w Łajskach
13 lipca 10:00-12:00 Jabłonna, ul. Modlińska 102, teren przy Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie
13 lipca 13:00-15:00 Legionowo, Park Solidarności
14 lipca 10:00-12:00 Serock, ul. Pułtuska 35, teren przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Subskrybuj to źródło RSS