Algorytm Szaniawskiego
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie była partnerem w projekcie.
- Dział: Relacje
Była to podróż artystyczna przez różne style i obiekty. Uczestnikom plenerów „pozowały” budowle sakralne, przykłady przedwojennej architektury willowej, ale też wystawne pałace. Obiektem zainteresowań był często okazały budynek, czasami natomiast uwagę przykuwał detal architektoniczny. Ważne też było osadzenie budowli w krajobrazie – znalezienie kompromisu pomiędzy surowością brył geometrycznych a subtelnością otaczającej przyrody. Zmagania twórcze koncertowały się wokół poszukiwań kolorów, oddania perspektywy, wydobycia głębi i przestrzeni. Światło słoneczne odkrywało przestrzenność formy architektonicznej, bywały jednak dni, kiedy jego brak utrudniał wydobycie światłocieni w tworzonym obrazie. Często trudności nastręczało oddanie właściwych proporcji. Mimo tych uciążliwości osoby biorące udział w sobotnich plenerach próbowały różnych technik rysunkowych i malarskich (szkic ołówkiem, rysunek węglem, lawowanie tuszem, pastele suche i tłuste, akwarele i akryle) oraz doskonaliły zmysł percepcji. Postrzeganie i uważność przekładały się na coraz śmielsze poczynania i rozwój artystyczny uczestników. Wspólne poszukiwania twórcze, dzielenie się rozterkami, ale też kontemplacja malowanych obiektów bardzo zintegrowały grupę uczestników archi-plenerów. Ola Gruszka: „Skończyłam kierunek Architektura i Urbanistyka z tytułem inżyniera. Od dawna nie rysowałam, ale kiedy dowiedziałam się o plenerze architektonicznym, od razu chciałam wziąć w nim udział. Poznałam dzięki temu ciekawych ludzi, a i podszkoliłam się w światłocieniu dzięki Pani Kasi Gawlik. Mam nadzieję, że za rok również wezmę udział w tego typu przedsięwzięciu”.
Podczas jedenastu sobotnich spotkań odwiedzono Jabłonnę (Zespół pałacowo-parkowy PAN), Wieliszew (Kościół Przemienienia Pańskiego), Legionowo (Muzeum Historyczne, Miejski Ośrodek Kultury), Nieporęt (Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), Serock (rynek miejski, Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny), Zegrze (pałac Krasińskich), Chotomów (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) i Kąty Węgierskie.
Podsumowaniem twórczych letnich spotkań – którym patronował Starosta Legionowski – będzie wystawa prac poplenerowych (17-31 października w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie przy ul. Prostej 2). Swoje prace prezentować będą (w kolejności alfabetycznej): Małgorzata Bartel, Tomasz Bartel, Ewa Elsner, Mariola Falkowska, Jan Gawlik, Mirosław Gawlik, Aleksandra Gruszka, Dorota Multan, Ewa Listkowska, Katarzyna Pawłowska, Danuta Witkowska, Małgorzata Żmuda. Kuratorem wystawy jest dr Robert Żbikowski.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż online: 24 października o godz. 14.00 na profilu facebookowym Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie (https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury) .
O prowadzącej:
Katarzyna Gawlik ‒ absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w pracowni malarskiej prof. Urszuli Mroczek. Z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz, w pracowni projektowej doc. Henryki Gałązki i malarskiej prof. Grzegorza Pabla. Podczas poszukiwań swojej artystycznej drogi malowała, tworzyła collage oraz instalacje. Zawodowo zajęła się projektowaniem wnętrz. W ostatnim czasie wraca do swojej pierwszej miłości ‒ malarstwa.
Jaka jest historia e-booków? Gdzie szukać miejsc, które zapewniają do nich darmowy dostęp? Jaka jest najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa w Polsce? Jak szukać, aby znaleźć? Co kryją cyfrowe skarbnice wiedzy? Jak je wyszukiwać i jak efektywnie z nich korzystać? W tegorocznej edycji Nocy Bibliotek będziemy oświetlać Wam różne miejsca w Internecie i odpowiemy na wszystkie powyższe pytania i jeszcze więcej! Zapraszamy Państwa na poradnik online dla początkujących (ale nie tylko!) prowadzony przez Panią Martę Dzienkiewicz, infobrokera, twórcę bloga „Sztuka szukania”, autorkę książki „Pionierzy czyli poczet bardzo pracowitych Polaków”.
Jesteście zainteresowani? Jeśli tak, zapraszamy Państwa już dziś na profil fb naszej biblioteki.
Klimat na czytanie... e-booków. Poradnik online dla początkujących: 10.10.2020 r. o godzinie 10:00. (Poradnik będzie dostępny również w kolejnych dniach.)
Zapraszamy! Chodźcie z nami i wspólnie stwórzmy sobie „Klimat na…czytanie e-booków”!
??✂️ W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie serdecznie zapraszają na WARSZTATY TEATRALNO-ARTYSTYCZNE pod hasłem „Wykroić, rozczytać, zszyć” prowadzone przez instruktorkę teatralną Betinę Dubiel.
? W leśnej chatce mieszkają z matką dwie siostry – Balladyna i Alina. Czy gdyby zazdrosna o mężczyznę nimfa Goplana nie namieszała w ich życiu, to wszystko potoczyłoby się inaczej, a Balladyna nie zwróciłaby się przeciwko siostrze? Pierwsze morderstwo pociąga za sobą kolejne. Czy bezwzględność i żądza władzy tkwiły w Balladynie od zawsze i tylko czekały na sprzyjające okoliczności, by się ujawnić? Jaka naprawdę jest Balladyna?
?Ubiór może dużo powiedzieć o wewnętrznych cechach noszącej go osoby. Podczas warsztatów będziemy analizować fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” i na ich podstawie projektować kostium tytułowej bohaterki, tak by jak najlepiej dopasować strój do charakteru postaci.
?Czy można uszyć Balladynę na miarę XXI wieku? Sprawdźmy!
✂️ Warsztaty odbędą się w dwóch terminach, w różnych wersjach: na miejscu w Poczytalni oraz online.
5 września 2020 r., godz. 10.00-13.00, Poczytalnia (ul. Kościuszki 8A, Legionowo)
6 września 2020 r., godz. 17.00-19.00, online (na platformie ZOOM)
? Zapraszamy wszystkich chętnych – dorosłych i młodzież, która ukończyła 13 lat.
? Zajęcia są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
? W razie pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania warsztatów 5 września.
Plenerowy Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki!” – czterodniowa filmowa uczta złożona z różnego rodzaju dań – dobiegła końca. Podsumujmy…
Pierwszego dnia na serockiej plaży publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć wyjątkową festiwalową czołówkę, przygotowaną specjalnie dla nas przez Matyldę Damięcką, a wzorowaną na niezwykłej czołówce „Hydrozagadki”. Wysłuchaliśmy też arcyciekawej rozmowy Magdaleny Felis z Ajką Tarasow, drugim reżyserem wielu filmów Andrzeja Kondratiuka. Następnie rozpoczął się maraton filmowy tzw. gzowskich filmów Andrzeja Kondratiuka. W obrazach, chociażby tych z filmu „Pełnia”, kręconego we wsi Łacha koło Serocka, można było odnaleźć znane miejsca i twarze.
Drugi dzień Festiwalu stał pod znakiem magii. Czarodziejki Ajka Tarasow i Magdalena Felis po raz kolejny wprowadziły widzów w niezwykły świat Andrzeja Kondratiuka. W nastrojowej scenerii leśnego wąwozu w Zegrzynku, otoczeni przyrodą, w miejscu, gdzie tworzył Jerzy Szaniawski, spotkaliśmy się z profesorem Tutką. Zekranizowane opowiadania jak przypowiastki filozoficzne pokazały nam różne światy, niektóre jak z bajki, prezentując całą paletę ludzkich charakterów. Magiczną atmosferę potęgowały schody do... nieba?
Trzeciego dnia, w Nieporęcie, obcowaliśmy z kultowymi komediami: „Hydrozagadka”, „Jak to się robi” i „Wniebowzięci”. Nasz gość – ekspert w dziedzinie komedii z czasów PRL Maciej Łuczak – podzielił się z widzami wspomnieniem ciekawych rozmów z Artystą, jakim był Andrzej Kondratiuk. „Była to niesamowita postać. Jeżeli jest jakiś wzór z Sèvres artysty, to na pewno zasługuje na takie miano właśnie pan Andrzej Kondratiuk”.
Ostatniego wieczoru w malowniczym otoczeniu Jeziora Wieliszewskiego obejrzeliśmy nostalgiczny, sentymentalny, „udziergany z Jego obrazów”, poetycki „Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka”. Wisienką na torcie było nagrane specjalnie dla widzów Festiwalu filmowe wspomnienie Igi Cembrzyńskiej o ukochanym mężu, poprzedzone osobistym wstępem nieoczekiwanego gościa Festiwalu, aktorki Bożeny Stachury, która zrealizowała ów materiał. Dziękujemy za te wzruszenia.
Mamy nadzieję, że podobnie jak w nas, pozostało w Was coś z tych dni – jakiś obraz, myśl, zdanie, refleksja, rozbawienie, wzruszenie… Jeśli tylko macie ochotę podzielić się tym z nami, to bardzo prosimy.
Bardzo dziękujemy prowadzącej festiwalowe rozmowy Magdalenie Felis oraz naszym wspaniałym gościom (zarówno tym uczestniczącym w Festiwalu na miejscu, jak i „zdalnie”): Ajce Tarasow, Maciejowi Łuczakowi, Bożenie Stachurze oraz Idze Cembrzyńskiej.
Za współorganizację dziękujemy Powiatowi Legionowskiemu. Dziękujemy partnerom Festiwalu: Miastu i Gminie Serock, Gminie Wieliszew, Gminie Nieporęt, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodkowi Kultury w Wieliszewie, Kompleksowi Rekreacyjno-Wypoczynkowemu Nieporęt-Pilawa, a także niezawodnej ekipie Kina Objazdowego Ostrówek, Klubowi Mila w Zegrzynku oraz panu Włodzimierzowi Skośkiewiczowi z Serocka.
Przede wszystkim zaś dziękujemy Wam, naszym widzom, że mogliśmy razem pobyć w tej niezwykłej filmowej rzeczywistości i poprzeżywać wspólnie świat wykreowany przez wyjątkowego Artystę.
Zapraszamy na niezwykły, plenerowy, wakacyjny, jedyny w swoim rodzaju Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”!
Rok po „Filmowym REJSIE” z kultową komedią w reżyserii Marka Piwowskiego proponujemy Państwu spotkanie z twórczością wybitnego, wszechstronnego reżysera, scenarzysty i operatora filmowego ‒ Andrzeja Kondratiuka.
W ciągu czterech letnich wieczorów – od 30 lipca do 2 sierpnia 2020 r. – w plenerowej odsłonie, blisko natury, tak cenionej przez patrona festiwalu, obejrzymy produkcje z różnych etapów twórczości artysty.
Andrzej Kondratiuk wraz z żoną Igą Cembrzyńską wybrali na swój raj na ziemi Gzowo koło Serocka. Dlatego też pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł „Gzowska epopeja”. Wprowadzenie do niej stanowić będzie rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka – Ajką Tarasow. Tego wieczoru obejrzymy słynne produkcje: "Pełnia" (1979) – kręcona we wsi Łacha koło Serocka i na wodach Jeziora Zegrzyńskiego (z udziałem tamtejszych mieszkańców! może kogoś rozpoznacie?!), „Gwiezdny pył” (1982), "Cztery pory roku" (1984), „Wrzeciono czasu” (1995) oraz „Słoneczny zegar” (1997).
W dorobku Andrzeja Kondratiuka znalazł się także „Klub profesora Tutki” (1966-1968) – polski serial telewizyjny na podstawie serii opowiadań Jerzego Szaniawskiego, pisarza, który urodził się w 1886 r. w Zegrzynku położonym nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego. Obejrzeć wszystkie czternaście odcinków serialu w urokliwym sąsiedztwie ruin dworku Szaniawskich? – to może być niezapomniana przygoda!
Trzeci dzień (a właściwie wieczór) festiwalu upłynie pod znakiem kultowych komedii z czasów PRL. Wieczorem w porcie Pilawa w Nieporęcie zobaczymy słynną, obchodzącą w tym roku swoje 50-lecie (!) „Hydrozagadkę” (1970), kręconą w tej okolicy, oraz "Jak to się robi" i „Wniebowziętych” (oba z 1973 roku) – z niezapomnianym duetem Himilsbach–Maklakiewicz. Wprowadzeniem do filmów będzie rozmowa Magdaleny Felis z Maciejem Łuczakiem, autorem książki „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”.
Ostatniego dnia festiwalu zaprosimy Państwa nad Jezioro Wieliszewskie na refleksyjny seans z dokumentalnym „Pamiętnikiem Andrzeja Kondratiuka” (2006). Tego wieczoru mamy też dla Was nie lada niespodziankę! Crème de la crème na grande finale. Aktorka Bożena Stachura, przyjaciółka rodziny Kondratiuków, przeprowadziła z Igą Cembrzyńską – aktorką, muzą i żoną Andrzeja Kondratiuka – krótki, bardzo osobisty wywiad. To wręcz intymny zapis wspomnień o „Jędrusiu” oraz miłości dwojga Artystów przeplatanej ich twórczością. Ten wyjątkowy filmowy wywiad pokażemy właśnie na zakończenie festiwalu. Będzie to unikatowe wydarzenie. Nie do powtórzenia. Gwarantujemy moc wzruszeń.
Serdecznie ZAPRASZAMY!
‒ Musisz tyle mówić? Znam na pamięć wszystkie twoje złote myśli, wolę słuchać deszczu.
‒ Ja wiem, ja wiem, że ty nie lubisz, jak ja się kłócę z Bogiem.
‒ Nie bądź śmieszny. Myślisz, że On cię słyszy.
‒ Jeżeli jest, to słyszy.
‒ A jeżeli Go nie ma?
‒ Też będę wrzeszczał pod niebiosa.
‒ Po co?
‒ Żeby ludzie... żeby ludzie myślący podobnie do mnie nie czuli się osamotnieni.
(dialog z filmu „Słoneczny zegar”)
Organizatorzy festiwalu: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Powiat Legionowski
Partnerzy: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew, Gmina Nieporęt
Udział w festiwalowych pokazach jest bezpłatny, w jednym seansie może wziąć udział maksymalnie 150 osób.
Plenerowe pokazy filmowe w ramach festiwalu będą się odbywały zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny ‒ odnoszącymi się do kin samochodowych i plenerowych ‒ przy zachowaniu dystansu społecznego.
Widzowie festiwalu są zobowiązani posiadać maseczki. Na wejściu będziemy też prosić o zdezynfekowanie rąk. Zapewniamy leżaki, ale sugerujemy przyniesienie ze sobą cieplejszego okrycia (kocyk/śpiwór), na wypadek gdyby wieczór/noc okazały się chłodne. Warto też zaopatrzyć się w coś na komary (!).
HARMONOGRAM Festiwalu:
? 30.07.2020 r., godz. 20.30, plaża miejska w Serocku:
? Rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka, reżyserką i kostiumografką Ajką Tarasow.
? „Pełnia” (1979), „Gwiezdny pył” (1982), „Cztery pory roku” (1984), „Wrzeciono czasu” (1995), „Słoneczny zegar” (1997).
? 31.07.2020 r., godz. 20.30, Wąwóz Szaniawskiego w Zegrzynku (niedaleko Klubu Mila):
? Druga rozmowa Magdaleny Felis z Ajką Tarasow.
? serial (14 odcinków) „Klub profesora Tutki”.
? 01.08.2020 r., godz. 20.30, Port Pilawa w Nieporęcie:
? Rozmowa Magdaleny Felis ze znawcą komedii z czasów PRL Maciejem Łuczakiem, autorem książki (m.in.) "Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę".
? „Hydrozagadka” (1970), „Jak to się robi” (1973), „Wniebowzięci” (1973).
? 02.08.2020 r., godz. 20.30, Jezioro Wieliszewskie (na tyłach kościoła w Wieliszewie):
? Przygotowany specjalnie dla widzów Festiwalu wzruszający wywiad-wspomnienie aktorki Bożeny Stachury z Igą Cembrzyńską – żoną, aktorką i muzą Andrzeja Kondratiuka.
? „Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka” (2006).
Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu fotograficznego „Internet OFF, przyroda ON!”
Otrzymaliśmy od Was mnóstwo zgłoszeń i wybór laureatów nie był łatwy. Ustaliliśmy dwie kategorie konkursowe: uczestników niepełnoletnich (do 17 r.ż.) oraz pełnoletnich (od lat 18 wzwyż).
Wyniki prezentują się następująco:
NAGRODĘ GŁÓWNĄ otrzymuje Natalia Dziekan za zdjęcie „Po rosie”. (zdjęcie to zostanie umieszczone na billboardzie na LO im. M. Konopnickiej w Legionowie)
Kategoria Pełnoletni (od 18 r.ż.)
NAGRODY otrzymują:
• Justyna Turek za zdjęcia „Kopciuszek” i „Ruda Baśka”
• Mariusz Mazewski za zdjęcie „Żurawie o poranku”
WYRÓŻNIENIA otrzymują:
• Agnieszka Stankiewicz za zdjęcie „Viriditas”
• Daniel Katkowski za zdjęcie „Kozica-Tatry”
• Piotr Bolek za zdjęcie „Po deszczu III”
Kategoria Niepełnoletni (do lat 17)
NAGRODĘ otrzymuje Jakub Wilk za zdjęcie „Zięba i jej śniadanko”.
WYRÓŻNIENIA otrzymują:
• Adam Mrozek za zdjęcie „Świat widziany z dziupli”
• Julia Rybacka za zdjęcie „Niezapominajki”
• Jakub Wilk za zdjęcie „Ciekawska uszatka zwyczajna”
SERDECZNIE GRATULUJEMY Laureatkom i Laureatom i dziękujemy za udział wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!
❗️ Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 15 lipca br. o godz. 12.00 w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie (ul. Gen. Władysława Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo).