Archiwum

Warsztaty familijne
Wkrótce rozpoczynamy serię warsztatów familijnych pod wspólnym hasłem „Co powie ryba? W dorzeczu trzech rzek”, w których odwołamy się do szeroko pojętych tradycji rybackich. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie :) A jest z czego wybierać!

Znacie powiedzenie „wyjść jak Zabłocki na mydle”? Kryje się za tym naprawdę ciekawa historia! Może poznacie ją 4 czerwca w czasie obchodów Gminnego Dnia Dziecka w Serocku na warsztatach tworzenia mydeł prowadzonych przez Rodzinny Eko Zakątek.

25 czerwca macie do wyboru aż dwa warsztaty! Podczas Wianków w Serocku można się będzie nauczyć zaplatać wiklinę pod okiem Siostry plotą, a to wszystko w duchu Apoloniusza Kędzierskiego (1861-1939), malarza, który w serockiej szkole koszykarstwa uczył projektowania mebli oraz barwienia wikliny. Tego samego dnia w Jabłonnie pleść będziemy z panią Bogusławą Żaczkiewicz kwietne wianki, idealne na obchody Nocy Sobótki.

Przygotowaliśmy też nie lada gratkę dla miłośników pracy w drewnie! 2 lipca na plaży w Wieliszewie odbędą się warsztaty flisackie prowadzone przez Mistrzów Szkutnictwa Tradycyjnego z Sandomierza.

Podczas kolejnej edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka będzie okazja do stworzenia własnej ceramiki z motywami wodnymi. 7 sierpnia w Nieporęcie Fundacja Artystyczna „Wylepiarnia” przeprowadzi specjalnie dla nas warsztaty ceramiczne z zastosowaniem dawnej techniki dekoracyjnej sgraffito.

Ostatnie warsztaty odbędą się podczas obchodów Zakończenia lata w Serocku. 27 sierpnia na serockiej plaży dzięki Rodzinnemu Eko Zakątkowi będziecie mogli poczuć się trochę jak rybacy wyplatający własną sieć, poznając tajniki efektownego łączenia supłów, węzłów i węzełków, czyli makramy. 

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, jednak liczba miejsc na nich jest ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu w dniu warsztatów. 

Serdecznie zapraszamy! 

HARMONOGRAM warsztatów: 

04.06.2022 r., Gminny Dzień Dziecka, boisko przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku, godz. 13:00–17:00, WARSZTATY TWORZENIA MYDEŁ (Rodzinny Eko Zakątek);

25.06.2022 r., Wianki w Serocku, plaża w Serocku, godz. 15:00–20:00, WARSZTATY WIKLINOWE (Siostry plotą);

25.06.2022 r., Noc Sobótki, zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie, godz. 16:00–20:00, WARSZTATY WIANKOWE (Bogusława Żaczkiewicz);

02.07.2022 r., plaża w Wieliszewie, godz. 16:00–20:00, WARSZTATY FLISACKIE (Flisacy z Sandomierza);

07.08.2022 r., Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka, Nieporęt, plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, godz. 16:00–19:00, WARSZTATY CERAMICZNE (Fundacja Artystyczna „Wylepiarnia”);

27.08.2022 r., Zakończenie lata, plaża w Serocku, godz. 16:00–20:00, WARSZTATY MAKARAMY (Rodzinny Eko Zakątek).

Warsztaty są elementem projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.

 

Książka w (o)bieguPo długiej przerwie spowodowanej pandemią Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie wraca z akcją „Książka w (o)biegu”. Znów macie szansę dać książkom drugie życie!!

Z okazji 90. rocznicy Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej, która pod kierownictwem inż. Czesława Centkiewicza wyruszyła z Ośrodka Aerologii Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie, mamy jeszcze jedną niespodziankę dla dzieci! W trakcie trwania akcji będziemy tworzyć Wyspę Niedźwiedzią – rozpoczynamy o godzinie 11.00.

Zapraszamy 28 maja (sobota) od godz. 11.00 do atrium legionowskiego ratusza.

do pobrania: Regulamin akcji "Książka w (o)biegu" [klik]

Urodziny Marii KonopnickiejCzy ktoś z Was ma urodziny 23 maja? My w tym roku uroczyście obchodzimy 180. (!) rocznicę urodzin Marii Konopnickiej  ‒ poetki, nowelistki, publicystki, krytyczki literackiej, autorki utworów dla dzieci i... patronki legionowskiego liceum.

Zapraszamy za tydzień do Legionowa!

KINO OTWARTE "Fucking Bornholm"Serdecznie zapraszamy do KINA OTWARTEGO na majową premierę – dramat obyczajowy „Fucking Bornholm” Anny Kazejak w gwiazdorskiej obsadzie.

Czwórka przyjaciół (Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki i Jaśmina Polak) wraz z dziećmi spędza długi majowy weekend na duńskiej wyspie Bornholm. Znają się od lat, jednak pewien incydent zmusza ich do przewartościowania swoich relacji.

Na początku powstał scenariusz serialu audio „Fucking Bornholm”, następnie powieść, a po niej film. Gościem rozmowy po seansie będzie Anna Kazejak – współautorka scenariusza, autorka książki i reżyserka wersji filmowej.

Zapraszamy! 18 maja 2022 r. (środa), godz. 19.00, kino Helios Legionowo (ul. Piłsudskiego 31c)

Bezpłatne WEJŚCIÓWKI będą do odebrania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15 od środy, 11.05.2022 r., od godziny 16.00.

Film dla widzów od 15. roku życia.

AQUA-plenery

 
Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na kolejną odsłonę plenerów malarskich, które będą się odbywać w malowniczych lokalizacjach powiatu legionowskiego. Tematem trzeciej edycji naszych spotkań ze sztuką jest WODA.
 
W każdą sobotę od 7 maja do końca sierpnia 2022 r. w godzinach 10.00-14.00 spotykamy się w podanym wcześniej miejscu i w miłej atmosferze, pod okiem absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarki Katarzyna Gawlik, dajemy upust swojej kreatywności. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 maja br. w Zegrzu.
 
Wybrane prace uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane jesienią 2022 r. na wystawie poplenerowej.
 
Na warsztaty malarskie zapraszamy przede wszystkim seniorów oraz wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat, bez względu na artystyczne doświadczenie.
 
Plenery są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy (imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz data wybranego pleneru przesłane na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS na stronie: www.pik.legionowski.pl.
 
Technika tworzenia jest dowolna. Przybory malarskie – papier, farby, pędzle, woda, naczynia itd. itp. każdy uczestnik/uczestniczka spotkania organizuje we własnym zakresie.
 
W razie niesprzyjającej aury w danym dniu plener zostaje odwołany.
 
O prowadzącej: Katarzyna Gawlik ‒ absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w pracowni malarskiej prof. Urszuli Mroczek. Z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz, w pracowni projektowej doc. Henryki Gałązki i malarskiej prof. Grzegorza Pabla. Podczas poszukiwań swojej artystycznej drogi malowała, tworzyła collage oraz instalacje. Zawodowo zajęła się projektowaniem wnętrz. W ostatnim czasie wraca do swojej pierwszej miłości ‒ malarstwa.
 
HARMONOGRAM majowych i czerwcowych AQUA-plenerów:
 
7 maja 2022 r.: Pałac Krasińskich w Zegrzu, ul. J. Groszkowskiego 3;
14 maja 2022 r.: Zatoka Krzyża w Jabłonnie;
21 maja 2022 r.: Port Nieporęt-Pilawa, ul. Wojska Polskiego 3;
28 maja 2022 r.: plaża w Serocku;

4 czerwca 2022 r.: Rajszew, jeziorko „Klatki szumiące”;
11 czerwca 2022 r.: Port Wolica Jacht Klub Politechniki Warszawskiej;
18 czerwca 2022 r.: Wieliszew, róg ul. Świętojańskiej i Łąkowej;
25 czerwca 2022 r.: Arciechów, ul. Zegrzyńską do końca.
 
Organizatorzy: Powiat Legionowski, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie 
 
Partnerzy: Gmina Jabłonna, Miasto Legionowo, Gmina Nieporęt, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew 
 
Patronem medialnym AQUA-plenerów jest tygodnik „Miejscowa”.

 
Cykl AQUA-plenerów jest elementem projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek”
realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.
 

Operacja "Co powie ryba? - w dorzeczu trzech rzek" jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" i wspierana ze środków Unii Europejskiej oraz ma na celu promocję rybackiego dziedzictwa kulturowego dla obszaru LGD aktywizującą lokalną społeczność poprzez cykl 7 plenerowych wydarzeń kulturalnych realizowanych do dnia złożenia wniosku o płatność. W operacji zakładany jest udział 400 osób.
 
 

W lustrze rzeki - konkurs fotograficzny

 
Lubicie oglądać stare fotografie, na których okolica, w której mieszkacie, jest nie do poznania? Czy odnajdujecie te miejsca z fotografii dziś? Zastanawiacie się, jak zmieniał się krajobraz, jak dawniej toczyło się życie codzienne? Uwielbiacie spędzać czas nad jedną z dużych rzek przepływających przez powiat legionowski – Narwią, Bugiem lub Wisłą? Może jeszcze przepadacie za fotograficznymi wyzwaniami? Jeśli tak, to przygotowaliśmy dla Was konkurs :)
 
Punktem wyjścia konkursu fotograficznego „W lustrze rzeki” oraz inspiracją dla jego uczestników są stare zdjęcia ilustrujące dawne życie codzienne i osady rybackie, a także minione nadrzeczne krajobrazy, pochodzące z archiwum historyka dr. Sławomira Jakubczaka. Uczestniczki i uczestnicy konkursu mają za zadanie odnaleźć miejsce z dawnej fotografii dziś i spróbować uchwycić ducha przeszłości we współczesnej fotografii.
 
Nagrodzone prace w zestawieniu ze starymi zdjęciami zostaną wydane w formie albumu fotograficznego.
 
Termin nadsyłania prac: 31 sierpnia 2022 r.

       do pobrania:
Konkurs jest elementem projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek”
realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.

Operacja "Co powie ryba? - w dorzeczu trzech rzek" jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" i wspierana ze środków Unii Europejskiej oraz ma na celu promocję rybackiego dziedzictwa kulturowego dla obszaru LGD aktywizującą lokalną społeczność poprzez cykl 7 plenerowych wydarzeń kulturalnych realizowanych do dnia złożenia wniosku o płatność. W operacji zakładany jest udział 400 osób.
 
 

KINO OTWARTE "Sonata"Z okazji Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zapraszamy na kwietniowy pokaz specjalny w KINIE OTWARTYM!

Obejrzymy wspólnie film będący laureatem Nagrody Publiczności FPFF w Gdyni, dramat biograficzny „Sonata”, ukazujący życie utalentowanego muzyka Grzegorza Płonki, zwanego Beethovenem z Murzasichla, u którego początkowo niesłusznie zdiagnozowano autyzm.

Michał Sikorski, filmowy Grzegorz Płonka, otrzymał za swój aktorski debiut w „Sonacie” nagrodę na FPFF w Gdyni. W role rodziców głównego bohatera wcielili się Małgorzata Foremniak i Łukasz Simlat.

„Ktoś powiedział, że «Sonatę» wyróżniają «lekkość, humor i wielka czułość». Ja myślę, że coś więcej: głęboki personalizm, wrażliwość i ukazanie świata z perspektywy jednego, konkretnego, odrzucanego człowieka. Dla tego typu filmów warto w tym marnym, niepewnym czasie udać się do kina”.
(z recenzji Damiana Jankowskiego dla Filmweb)

Gościem rozmowy po seansie będzie Sylwia Dylewska – psycholog dzieci i młodzieży, pracująca z pacjentami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

„Sonata”, seans w ramach XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami 2022 Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, kino Helios Legionowo, 7 kwietnia 2022 r., godz. 19.00

Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15 od 28.03.2022 r. od godziny 17.00.

Subskrybuj to źródło RSS